Reklama

Ładowanie...

LEKtura (6): Wybory ślepej demokracji

LEKtura (6): Wybory ślepej demokracji

28.04.2020
Czyta się kilka minut
LEKtura, czyli Domowe Lekcje Czytania. O powieści „Długi dzień Ameriga" Itala Calvina opowiada Grzegorz Jankowicz.
Podkast Powszechny / cykl LEKtura

Posłuchaj

W

W 1953 roku chadecy za wszelką cenę próbowali zdobyć większość we włoskim parlamencie. Mobilizowali wyborców na wszystkie sposoby. Jednym z miejsc, w których rozegrała się polityczna walka, był turyński Instytut Cottolengo, ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami. Opiekunowie – księża i siostry zakonne – pomagali w głosowaniu chorym, którzy nie mogli tego zrobić samodzielnie. W praktyce sprowadzało się to do tego, że podopieczni całkowicie poddawali się woli ludzi sprawujących nad nimi opiekę i kontrolę. Świadkiem tych incydentów był Italo Calvino, pisarz, który w 1953 r. startował w wyborach parlamentarnych. Postanowił napisać o Cottolengo powieść, by zdemaskować cynizm władzy, która zmusza obywateli do udziału w wyborach, zapewniając, że zabezpiecza fundamenty ustroju demokratycznego, w rzeczywistości zaś odzierając najsłabszych z godności i traktując ich jako biopolityczną masę.

Słowo „lektura” wywodzi się od łacińskiego czasownika legere, który oznacza „wybierać”, „zbierać” oraz „czytać”. Wybieramy dla Was najciekawsze książki – powieści, zbiory opowiadań, eseje, rozprawy filozoficzne i tomy wierszy – zarówno współczesne, jak i dawne. Zastanowimy się, w jaki sposób pomagają nam one w zrozumieniu zjawisk oraz procesów zachodzących w naszej rzeczywistości, jak dzięki nim możemy lepiej żyć, myśleć i działać. Słowem: dlaczego warto je dziś czytać.

Niektórzy uważają, że wyrazy „lektura” i „lek” są ze sobą spokrewnione. Nawet jeśli tak nie jest, to w naszym przekonaniu lektura może być lekiem na całe zło. 

Swoimi uwagami, przemyśleniami i pomysłami mogą się Państwo z nami podzielić, pisząc na adres jankowicz@tygodnik.com.pl 


Muzyka: Alexander Nakarada, „Lurking Sloth” / filmmusic.io na licencji CC-BY

Postprodukcja: Audiodelic

 

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter