Reklama

Demokracja w budowie

Demokracja w budowie

02.12.2019
Czyta się kilka minut
Mikołaj Lewicki, socjolog: Wzrost frekwencji w ostatnich wyborach nie jest przypadkiem. To powrót przekonania, że mamy na coś wpływ. Coś od nas zależy.
Mikołaj Lewicki, Warszawa, 2013 r. KRZYSZTOF ŻUCZKOWSKI / FORUM
R

RAFAŁ WOŚ: Polska po czterech latach rządów PiS – jaki to kraj?

MIKOŁAJ LEWICKI: To demokracja, do której powróciła polityczność.

Polityczność – czyli co?

Czyli rodzaj przekonania, że polityka jest ważną sprawą, a nie tylko czczym teatrem albo nieprzejrzystym rytuałem. Dotyczy mnie osobiście. Dla mnie, socjologa, to ważna sprawa, która pojawia się co i raz w badaniach tego, czym się różnimy i jak integrujemy. I mogę powiedzieć wprost: tu zaszła ogromna zmiana.

Skąd to wiadomo?

Z wielu przesłanek. Niedawno razem z Maciejem Gdulą, z którym pracowałem nad koncepcją badań, i zespołem badawczym skupionym pod egidą Instytutu Studiów Zaawansowanych przeprowadziliśmy badanie pomyślane jako kontynuacja głośnego „Miastka”. Chodziło o pogłębienie jednego z wątków tego badania: jak działa sfera publiczna.

Przypomnijmy tylko, że „...

17122

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]