Reklama

Ładowanie...

Ranking wolności, tyranii, demokracji i korupcji

w cyklu STRONA ŚWIATA
24.02.2023
Czyta się kilka minut
Mieszkańcy Azji Środkowej, uchodzącej od stuleci za oazę tyranii i korupcji, mają w końcu powody do zadowolenia. W opublikowanych na początku roku rankingach kraje tego regionu poprawiły swoje notowania zarówno pod względem uczciwości, jak obywatelskich swobód. | STRONA ŚWIATA
Instalacja noworoczna w Taszkiencie, stolicy Uzbekistanu. Uzbekistan poprawił notowania w rankingu demokracji / Gao Shan/Xinhua News/East News
R

Radość Uzbeków i towarzyszka Rosja

Największa radość zapanowała w Uzbekistanie, który jeszcze na przełomie wieków był jednym z najbrutalniejszych policyjnych państw, a dostępu do wszelkich dóbr strzegli zazdrośnie miłościwie panujący prezydent, jego dwie córki i najbardziej zaufani dworzanie. Na opublikowanej na początku roku przez szanowany tygodnik „Economist” liście tyranii i demokracji roku 2022 Uzbekistan poprawił swoją pozycję o jedno oczko i na 167 państw zajął 149. miejsce.

Wszystkie państwa Azji Środkowej znów znalazły się na końcu listy, ale wspięły się na niej wyżej niż w zeszłym roku. Nie poprawiła się tylko Turkmenia, która po staremu zajmuje 161. miejsce. Za gorsze od niej tyranie uznane zostały jedynie ostatni na liście Afganistan, jej sąsiad, a także Birma, Korea Północna, Republika Środkowoafrykańska, Syria i Kongo, noszące jak na ironię oficjalną...

9104

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]