Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 11/2012
Data wydania:
Numer wydania:
11
Rok wydania:
2012
Edytorial
Ksiądz Adam Boniecki nominowany do Nagrody TOK FM!
TP
Ksiądz Adam Boniecki, obok Danuty Wałęsy oraz kapitana Tadeusza Wrony, został nominowany do tegorocznej Nagrody Radia TOK FM. Słuchacze radia docenili u…
Noc bezradnej solidarności
Ks. Adam Boniecki
Zanim pociąg ruszy: telefon komórkowy i „halo, już jestem w pociągu, zdążyłem, będę na Centralnym o 22.49. Pa, pa, do zobaczenia”. Banalna rozmowa. Być może…
Komentarze
Wichajster
Marcin Wicha „Wichajster”
Odpolitycznianie Europy
Wojciech Pięciak
Jeśli euro przegra, przegra Europa: to zdanie wydaje się dziś oczywistą oczywistością – przynajmniej dla tych polityków, którzy rządzą i ponoszą…
Deregulujcie!
Michał Olszewski
Grupą, która najgłośniej protestuje przeciwko deregulacjom firmowanym przez ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, są na razie taksówkarze.
Nieobecni głosu nie mają
Małgorzata Nocuń
W ubiegłym tygodniu Białoruś poprosiła ambasadorów Polski i Unii Europejskiej o opuszczenie Mińska; w geście solidarności wszyscy ambasadorowie państw unijnych…
Temat Tygodnika
Z widokiem na tor
Przemysław Wilczyński
Mieszkańcy Chałupek żyli z koleją – na dobre i złe – przez dziesiątki lat. Teraz niektórzy z nich mówią, że za wypadek odpowiada modernizacja.
Rozkład jazdy
Michał Olszewski
To wyjątkowa ironia losu: największa od 20 lat katastrofa kolejowa zdarzyła się w jednym z nielicznych miejsc, których polscy kolejarze nie muszą się wstydzić.
Czytania
Sentencje Ojców
Paweł Śpiewak
Ben Zoma mawiał: Kto jest mędrcem? Ten, kto się uczy od każdego człowieka, jak jest napisane: „Jestem roztropniejszy od wszystkich, którzy mnie uczą, bo…
Trzydziestu sześciu
Kard. Grzegorz Ryś
Świat oszalał na punkcie wyborów prezydenckich w Rosji.
Nie będziesz, nie będziesz, nie będziesz!
O. Wacław Oszajca SJ
W zasadzie byłoby dobrze, gdybyśmy zachowywali przykazania, oczywiście te Boże, czyli Dekalog. Owszem, ale z wyłączeniem trzech pierwszych. Z kościelnymi…
CZYTANIA LITURGICZNE
TP
11 – 18 III
Kraj
Media do zsypu
Cezary Polak
Spadają nakłady, maleją dochody z reklam, redakcje redukują etaty i zwalniają doświadczonych autorów. Ich miejsce zajmują nowicjusze – kiepscy, ale tani.…
Ciąg dalszy nastąpi
Iwona Hajnosz
Ilu emerytów utrzyma chory człowiek, zanim sam umrze? To pytanie narzuca się po przeanalizowaniu kolejnych ustaw, reformujących polską służbę zdrowia.
OBRAZ TYGODNIA
MO
28 lutego - 5 marca 2012
Wiara
Stwarzanie aniołów
Marcin Żyła
Zły język potrafi zabić, zniszczyć reputację, zszargać dobre imię. To dlatego jest tak ważne, by o sobie i innych mówić tylko prawdę – uważa Anna Lebet-…
KRONIKA
Artur Sporniak
28 lutego - 5 marca 2012
Outsiderzy
Ewa Kaleta
Sufi są niecierpliwi, śpieszy im się do Boga. Chcą się z Nim spotkać tu i teraz. A On wydaje się być bliżej niż tętnica szyjna. Odnajdują Go poza arabską…
Kolor jeszcze niepełny
Tomasz Zamorski OP
W Wielkim Poście Kościół przypomniał ewangelię o przemienieniu Jezusa na górze Tabor. Czyni tak dlatego, że Tabor to rozbłysk boskiego piękna i chwila, w…
Kiedy rozum ociemniał
Marek Zając
,
O. Maciej Zięba OP
W Europie postawy religijne są po prostu niepojęte. We Francji katolicyzm stał się egzotyczny. Przestaje więc być celem ataków, a zaczyna – jak każda egzotyka…
Jezus żył dostatnio
Fabian Błaszkiewicz SJ
,
Piotr Włoczyk
Wiemy, że Jezus był bardzo dobrze ubrany. Tuż przed ukrzyżowaniem miał na sobie tak cenną szatę, że rzymskim żołnierzom nie opłacało się jej dzielić, więc…
Masz talent
Piotr Włoczyk
Środowisko polskich chrześcijańskich przedsiębiorców jest tak barwne, że niektóre ich pomysły na prowadzenie biznesu „z Biblią w ręku” brzmią wręcz utopijnie.…
Świat
Krajobraz po „Gorylu”
Patrycja Bukalska
Kryzys gospodarczy, rozczarowanie polityką i społeczne protesty sprawiły, że Słowację czeka polityczna rewolucja. A przynajmniej potężna zmiana.
Już nie jesteśmy niewolnikami
Maan Abdul Salam
,
Magda Qandil
Maan Abdul Salam, syryjski działacz praw człowieka: Nawet jeśli reżim Al-Asada się utrzyma, to nikt nie zmusi ludzi, aby znów „nie wiedzieli”. Najważniejsza…
Stracone pokolenie
Magda Qandil
Niemal w rok od wybuchu protestów w Syrii armii rządowej udało się spacyfikować miasto Homs, stolicę rewolucji. Tymczasem wokół Syrii toczy się gra o kontrolę…
Słońce jeszcze nie wzeszło
Piotr Bernardyn
Mija rok, od kiedy w Japonii zatrzęsła się ziemia, tsunami zalało Tohoku, a awaria elektrowni w Fukushimie wstrząsnęła narodem. Światowe media publikują…
Żałosna technologia
Dmitrij Babicz
Wyniki wyborów prezydenckich pozwalają mieć nadzieję, że powoli będziemy stawali się normalnym państwem. Wzrośnie legitymizacja prezydenta Putina w kraju, a…
Zabawy w demokrację
Iwan Prieobrażenski
Putin postanowił zwyciężyć w pierwszej turze i dopiął swego. Co z tego wyniknie? Kluczową sprawą nie jest jego powrót na Kreml, w to mało kto wątpił.…
Szachownica
Tomasz Kułakowski
Rosjanie, którzy zagłosowali na Władimira Putina, mówili że wybrali ich zdaniem najlepszego z najgorszych kandydatów.
Przeminęło z nowym wiatrem
Anna Łabuszewska
Niespodzianki nie ma: wybory prezydenckie w Rosji wygrał Władimir Putin. Co teraz?
Historia
Filmowa (nie tylko) Moskwa
Patrycja Bukalska
HELENA AMIRADŻIBI „Moja filmowa Moskwa. Białym pociągiem dookoła wódki... i nie tylko”, Wydawnictwo Trio 2011.
Do piachu
Michał Olszewski
,
Michał Okoński
Kompromitacja: tylko tak można nazwać uzasadnienie usunięcia ze związku byłych żołnierzy AK partyzanta, który zarzucił swoim kolegom mordowanie Żydów. Wokół…
Nauka
Dinozaury jak malowane
Wojciech Mikołuszko
Trzeba było skamieniałych kałamarnic i Duńczyka na studiach doktoranckich w USA, by wreszcie odtworzyć prawdziwe kolory wymarłych ptaków oraz dinozaurów.
Kultura
Polska zaskoczona w fotografiach
Piotr Kosiewski
Czy doświadczenie ostatniego dwudziestolecia zostało przez artystów utrwalone? Wystawa „Świat nie przedstawiony” w Zamku Ujazdowskim przekonuje, że się udało:…
Dom zły
Anita Piotrowska
Tylko artysta wielkiej miary może sobie pozwolić na bezwzględną ocenę siebie i swoich rodaków. Stoi za nią bowiem ogromny szacunek dla rzeczywistości.
ZOBACZYĆ WARTO
AP
10 - 16 marca 2012
Dwaj poeci
Lektor
Czesław Miłosz, Tomas Venclova: POWROTY DO LITWY
Na granicach rzeczywistości
Marek Bieńczyk
Bez romantycznej koncepcji literatury trudno o Bolaño mówić i trudno byłoby stworzyć Bolañowską legendę, z której już wyrasta fabryka stereotypów, a wkrótce…
W SKRÓCIE
AF
28 lutego - 5 marca 2012
Dzielność i błysk w oku
Michał Rusinek
,
Andrzej Franaszek
Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej: Powiedziała mi: »to nieprawda, że jestem delikatna, bo ja mam krokodylą skórę«. I rzeczywiście była…
Felietony
Drwa i wióry
Marian Stala
W krakowskim dodatku „Gazety Wyborczej” (z 2 marca) Rafał Romanowski precyzyjnie przedstawił wyniki autolustracyjnego procesu prof. Jana Stanka z Instytutu…
Kontrola szczerości
Stanisław Mancewicz
Rzecz to znana, że szczęście sprzyja lepszym, by być lepszym, trzeba być mobilnym, a mobilność to elastyczność, bo giętkość i rozciągliwość gwarantuje sukces w…
„Łatwiej”
Józefa Hennelowa
Cudzysłów w tytule jest tu niezbędny, bo to hasło, w którym ciągle szukamy klucza do sukcesu. I wciąż pozostaje ono tak samo obiecujące, choćby doświadczenia…
Autograf Kuby
Jan Klata
Będzie to opowieść o pasji, szaleństwie, i namiętności.
Moje polityczne pięć minut
Wojciech Bonowicz
Opinia publiczna – czy istnieje? I co jest jej głosem? Ja, piszący tu i teraz? Ta gazeta? Komentarz zamieszczony pod artykułem? Dyskusja na internetowym forum…
Tygodnik Czytelników
W SIECI
MK
O światłocieniu i Nergalu
AK
Ponad 400 osób przysłuchiwało się w ubiegłą środę gorącej dyskusji między ks. Adamem Bonieckim, Bronisławem Wildsteinem i ks. Arturem Stopką.
Co po Leopardzie?
Marek Porzycki
„TP” 8/12
Wolni, Wiedzący Lepiej
Jerzy Horn
„TP” 10/12
Powędruje między wiersze
Tomasz Oleksy
„TP” 10/12
Do Michała Karnowskiego
TP
„TP” nr 7/12