Reklama

Już nie jesteśmy niewolnikami

Już nie jesteśmy niewolnikami

05.03.2012
Czyta się kilka minut
Maan Abdul Salam, syryjski działacz praw człowieka: Nawet jeśli reżim Al-Asada się utrzyma, to nikt nie zmusi ludzi, aby znów „nie wiedzieli”. Najważniejsza rewolucja, która się dokonuje, to rewolucja świadomości.
M

MAGDA QANDIL: W marcu 2011 r. Syryjczycy zaczęli demonstrować przeciw reżimowi w Damaszku. Na jakim etapie jest rewolucja? MAAN ABDUL SALAM: W Syrii od blisko roku toczy się bitwa o naszą godność i należne nam prawa człowieka, których byliśmy pozbawieni przez ostatnie 45 lat. Straciliśmy nie tylko wolność słowa, ale możliwość decydowania o sobie, o przyszłości, straciliśmy wszelkie prawa. Celem tej rewolucji jest odzyskanie człowieczeństwa i praw obywatelskich. Przez ostatnie pół wieku nie byliśmy obywatelami tego kraju, tylko niewolnikami systemu, który teraz próbujemy obalić. Dlaczego za próbę zmiany systemu Syryjczycy płacą dużo wyższą cenę niż Egipcjanie czy Tunezyjczycy? W żadnym innym kraju [Arabskiej Wiosny – red.] władze nie stawiły ludziom takiego oporu. W Syrii reżim zaciekle walczy o przetrwanie, używając przemocy na ogromną skalę. Uważam...

3988

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]