KRONIKA

28 lutego - 5 marca 2012

05.03.2012

Czyta się kilka minut

Szczególne wrażenie wywarło na mnie opowiadanie o przyjacielu, który, straciwszy przytomność, miał wrażenie, że jest w ciemnym tunelu, ale w końcu zobaczył trochę światła, a przede wszystkim usłyszał piękną muzykę. Sądzę, że może to być przypowieść o naszym życiu. (Benedykt XVI o naukach rekolekcyjnych wygłoszonych w Watykanie przez arcybiskupa Kinszasy, kard. Laurenta Monsengwo Pasinyę)

Jesteśmy poruszeni katastrofą kolejową, do jakiej doszło w sobotę wieczorem pod Szczekocinami – napisali biskupi w komunikacie ogłoszonym nazajutrz po katastrofie. Biskupi apelują o modlitwę w intencji ofiar katastrofy kolejowej i polecają ich miłosierdziu Bożemu. „Prosimy dobrego Boga dla rannych o ulżenie w ich cierpieniach. Modlimy się za tych, którzy zginęli w katastrofie, a także za ich rodziny, przesyłając im słowa serdecznego współczucia” – czytamy w komunikacie prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

W Watykanie zakończyły się tygodniowe rekolekcje wielkopostne głoszone przez metropolitę Kinszasy, kard. Laurenta Monsengwo Pasinyę. Afrykański hierarcha, z wykształcenia biblista, oparł swoje rozważania na komentarzu do Pierwszego Listu św. Jana. Benedykt XVI wystosował do rekolekcjonisty list z podziękowaniem, w którym zwrócił uwagę, że świadectwo wiary Kościoła na kontynencie afrykańskim jest „duchowym dziedzictwem stanowiącym ogromne bogactwo dla całego Ludu Bożego i dla świata, zwłaszcza w perspektywie nowej ewangelizacji”.

O nielikwidowanie możliwości ubezpieczenia społecznego dla 2170 polskich misjonarzy – „autentycznych ambasadorów polskości” – zaapelował biskup ełcki Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W liście do posłów hierarcha stwierdził, że takie będą skutki likwidacji Funduszu Kościelnego. „Pozbawienie zwrotu kosztów z tytułu ubezpieczenia będzie powrotem do niechlubnych praktyk z okresu PRL-u” – uważa bp Mazur.

„Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu przedstawimy nasze stanowisko i projekt dotyczący usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej – emerytalnej, rentowej i zdrowotnej – za księży” – zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. „Gdy słyszę zapowiedź, że jedyny z celów Funduszu, który jest dziś faktycznie realizowany, zostaje przeniesiony na odpowiedzialność finansową Kościoła, to taka deklaracja optymizmem nie napawa” – skomentował wypowiedź ministra sekretarz generalny Konferencji Episkopatu bp Wojciech Polak. Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu przewidziane jest na 15 marca.

Prefekt watykańskiej dykasterii przeprosił za swoją pomyłkę. Na łamach „L’Osservatore Romano” 2 lutego kard. João Bráz de Aviz, opierając się jedynie na własnej pamięci, powiedział, że liczba zakonnic we Francji w latach 2000–2010 spadła dramatycznie, z 36 do 6 tysięcy. Tymczasem w rzeczywistości liczba ta spadła z 48 412 do 28 678 zakonnic. „Nawet jeśli proporcje spadku są nadal bardzo znaczące w porównaniu z tym, co mówiłem w wywiadzie, ze względu na umiłowanie prawdy zależy mi na wypełnieniu mojej pokuty” – stwierdza prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Z inicjatywy polskiego wydania miesięcznika „L’Osservatore Romano” powstał portal, na którym dostępne są przekłady artykułów watykańskiego dziennika. Można tam znaleźć teksty na temat działalności papieża, artykuły o kulturze, analizy najbardziej kontrowersyjnych kwestii międzynarodowych, komentarze ekonomiczne i przegląd życia Kościoła w świecie: www.osservatoreromano.va/portal/dt?locale=pl

O podjęcie procesu beatyfikacyjnego zamordowanego przed rokiem pakistańskiego ministra ds. mniejszości, Shahbaza Bhattiego, zaapelowali do Benedykta XVI tamtejsi chrześcijanie. Pod petycją podpisali się także przedstawiciele muzułmanów, wyznawców hinduizmu oraz innych mniejszości religijnych. Są oni przekonani, że zabity przed rokiem katolicki polityk był „męczennikiem za wiarę”. Shahbaz Bhatti został zamordowany 2 marca 2011 r. Do dziś władze nie wykryły zamachowców. Bhatti był zdecydowanym przeciwnikiem „ustawy o bluźnierstwie” przewidującej drakońskie kary, łącznie z karą śmierci, za obrażanie uczuć muzułmańskiej większości.

NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2012