Reklama

Nie będziesz, nie będziesz, nie będziesz!

Nie będziesz, nie będziesz, nie będziesz!

05.03.2012
Czyta się kilka minut
W zasadzie byłoby dobrze, gdybyśmy zachowywali przykazania, oczywiście te Boże, czyli Dekalog. Owszem, ale z wyłączeniem trzech pierwszych. Z kościelnymi przykazaniami rzecz ma się prościej, obowiązują one tylko wyznawców danego Kościoła.
N

Na świecie zrobiłoby się jaśniej, gdyby ludzie przyswoili sobie prostą zasadę: tak to tak, nie to nie, i koniec, kropka. Czarne jest czarne, białe jest białe, a szare w najlepszym przypadku nijakie, mdłe? I rzeczywiście tak bywa, na przykład wtedy, gdy ewidentne zło próbujemy przechrzcić na dobro z tego tylko powodu, że się owo zło nam coraz częściej przydarza, i co ważniejsze – przynosi nam korzyść, niechby tylko przyjemność. Jaki sens ma zadręczanie siebie i innych wyrzutami sumienia, nie lepiej machnąć na nie ręką i zbyć powiedzeniem: co mi tam, ktoś tam, jakieś tam normy będzie mi narzucał, sam wiem, co dla mnie dobre?

I znowu: bywa, że takie podejście do norm etycznych okazuje się zasadne. Prawodawcy, w tym kościelni, bywają omylni. Podobnie jak wydający rozkazy. Stanowiąc prawo, wydając rozkazy, można przekraczać przykazania, łamać je z wielkiej pobożności, w imię obrony...

2779

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]