Reklama

Moje polityczne pięć minut

Moje polityczne pięć minut

05.03.2012
Czyta się kilka minut
Opinia publiczna – czy istnieje? I co jest jej głosem? Ja, piszący tu i teraz? Ta gazeta? Komentarz zamieszczony pod artykułem? Dyskusja na internetowym forum? Krzyki tych, którzy wyszli na ulicę?
P

Polityczne żarty na Facebooku? Poważne debaty na uniwersytetach? Co ma większy wpływ na kształt demokracji: to, co mówią w studiu telewizyjnym politycy, czy to, co mówią sobie przy piwie ludzie siedzący w barze? Czy rzeczywiście zachodnie społeczeństwa (w tym nasze) tracą zainteresowanie sferą publiczną?

Francuski historyk Pierre Rosanvallon (fragment jego książki publikuje najnowsza „Res Publica Nowa”) uważa, że udzielenie twierdzącej odpowiedzi na ostatnie z powyższych pytań byłoby zbyt pochopne. Mamy do czynienia nie z brakiem zaangażowania obywatelskiego, lecz z jego rozproszeniem. Nikt tak naprawdę nie bada tego, co można by nazwać politycznym „drugim obiegiem” (abstrahuję od tego, co znaczy to określenie w dzisiejszej debacie politycznej w Polsce). W jednym z niewielu tego typu badań, zamówionych przez Brytyjską Komisję Wyborczą, ustalono, że obywatele Wielkiej Brytanii...

3766

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]