Reklama

Z widokiem na tor

Z widokiem na tor

05.03.2012
Czyta się kilka minut
Mieszkańcy Chałupek żyli z koleją – na dobre i złe – przez dziesiątki lat. Teraz niektórzy z nich mówią, że za wypadek odpowiada modernizacja.
N

Na utwardzonym kilkustopniowym mrozem polu słychać szczęk wleczonej po ziemi blachy i kliknięcia telefonów komórkowych. Niedzielne popołudnie, kilkanaście godzin po katastrofie pod wsią Chałupki: wokół strażackich wozów, samochodów policyjnych oraz dziennikarzy z kamerami i mikrofonami gromadzą się setki ludzi. Z okolicznych wsi i powiatów, ze Śląska, z Krakowa; z aparatami, telefonami i lornetkami na szyjach.

Dwieście metrów stąd jest wieś Chałupki, a w kilkunastu domach mieszka garstka ludzi. Żyją biednie: z hodowli krów i świń, z dzierżawy pól, z pracy w okolicznych powiatach. Żyją z koleją – na dobre i na złe – od kilkudziesięciu lat. Z czasem coraz mniej są jej świadomi, żyją w symbiozie z dźwiękiem przejeżdżających pociągów i ledwo słyszalnym odgłosem naczyń drgających w kuchennych kredensach.

– Światło puścili w pięćdziesiątym ósmym, a niedługo potem zaczęły...

5193

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]