Reklama

Dom zły

Dom zły

05.03.2012
Czyta się kilka minut
Tylko artysta wielkiej miary może sobie pozwolić na bezwzględną ocenę siebie i swoich rodaków. Stoi za nią bowiem ogromny szacunek dla rzeczywistości.
N

Nocny pejzaż smaganej wiatrem anatolijskiej prowincji przecinają światła trzech samochodów. W środku policjanci, lokalna żandarmeria, lekarz, prokurator z Ankary. Siedzący między nimi podejrzany ma wskazać miejsce ukrycia zwłok. To już tylko formalność, jako że dawno przyznał się do winy i opisał całe zdarzenie. Ale śledztwo tkwi w martwym punkcie, bo zabójca po wieczornym pijaństwie nie potrafi zlokalizować trupa. Jest ciemno, zimno, na dodatek w monotonnym stepowym pejzażu każde miejsce zdaje się wyglądać tak samo. Narastające zmęczenie, tudzież irytacja stróżów prawa, stopniowo przechodzą w melancholię. Twardzi mężczyźni zapadają się w sobie, a z czasem mimowolnie zaczynają się coraz bardziej odsłaniać. Kryminalna intryga ustępuje miejsca wiwisekcji tureckiej duszy.

***

„Pewnego razu w Anatolii” – już tytuł filmu Ceylana sugeruje, że w tej kameralnej...

6695

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]