OBRAZ TYGODNIA

28 lutego - 5 marca 2012

05.03.2012

Czyta się kilka minut

Żałoba narodowa. 16 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w zderzeniu pociągów pasażerskich pod Szczekocinami – największej katastrofie kolejowej w Polsce od 1989 r. W chwili zamknięcia tego numeru „TP” przyczyny wypadku – czyli powód wjazdu jednego z pociągów na niewłaściwy tor – nie były znane, choć zatrzymanie przez prokuraturę dwóch dyżurnych ruchu zdaje się wskazywać na błąd człowieka. Akcja ratunkowa przebiegła wyjątkowo sprawnie, a po odwiedzinach premiera Tuska i prezydenta Komorowskiego na miejscu tragedii ten drugi ogłosił dwudniową żałobę narodową.

Rosja: premier prezydentem. Wybory prezydenckie zakończyły się, zgodnie z przewidywaniami, zwycięstwem 60-letniego Władimira Putina, który otrzymał ponad 60 proc. głosów (przywódca komunistów Giennadij Ziuganow zebrał ok. 18 proc., a miliarder Michaił Prochorow – ok. 10 proc.). „To były najuczciwsze wybory w historii Rosji” – skomentował szef sztabu zwycięzcy, co nie zmienia faktu, że opozycja zarzuca władzom masowe fałszerstwa.

Białoruś, Europa, spór. Alaksandr Łukaszenka zdecydował o usunięciu z kraju ambasadorów Polski i UE oraz wezwał na konsultacje swoich przedstawicieli z Warszawy i Brukseli. To reakcja na poszerzenie listy białoruskich urzędników z zakazem wjazdu na teren Unii o 19 sędziów i milicjantów, którzy uczestniczyli w represjonowaniu opozycji.

Ukraina: kolejny polityk w więzieniu. Jurij Łucenko, jeden z przywódców Pomarańczowej Rewolucji i były szef MSW w rządzie Julii Tymoszenko, został skazany na 4 lata więzienia, bo rzekomo źle naliczył dodatek emerytalny dla swojego kierowcy i nieprawidłowo wydał publiczne pieniądze na obchody Dnia Milicji.

Syria: Homs krwawi. Wierna prezydentowi Asadowi armia wkroczyła do najbardziej zbuntowanej dzielnicy bombardowanego od tygodni miasta. W akcjach pacyfikacyjnych na terenie Homs zginęło już ok. 3 tys. ludzi.

Portugalia pochwalona. MFW, Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny są zadowolone z postępów reform w tym kraju, co oznacza, że Lizbona otrzyma kolejne 14,6 mld z przyznanych jej 78 miliardów euro pomocy na wyjście z kryzysu.

Miliardy na rozruch. 530 mld euro Europejski Bank Centralny pożyczył bankom komercyjnym na niezwykle preferencyjnych warunkach z myślą, że te pieniądze pozwolą pobudzić wzrost gospodarczy. Wiadomość o działaniach EBC przyniosła wzrosty na giełdach, a w Polsce, której wzrost gospodarczy w IV kwartale, podobnie jak w całym 2011 r., wyniósł 4,3 proc. PKB – m.in. dalsze umocnienie kursu złotego.

Testament Poetki. W Krakowie przedstawiono ostatnią wolę Wisławy Szymborskiej, zgodnie z którą cały majątek Noblistki trafia do powoływanej właśnie Fundacji jej imienia. Na czele instytucji, która ma przyznawać nagrody literackie i dbać o spuściznę Szymborskiej, stanął jej wieloletni sekretarz – Michał Rusinek.

Słowo tygodnia: deregulacja. Premier Donald Tusk i minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawili projekty ustaw otwierających dostęp do 46 zawodów, w których praca była dotąd obwarowana licencjami bądź specjalnymi uprawnieniami. Wśród „uwolnionych” profesji są m.in. adwokat, radca prawny, komornik, syndyk, notariusz, taksówkarz, pośrednik w obrocie nieruchomościami i ich zarządca, a także przewodnik turystyczny. Kandydaci do pracy w tych zawodach nie będą musieli kończyć specjalnych kursów czy zdawać egzaminów. Rząd liczy, że reforma deregulacyjna spowoduje powstanie co najmniej 50 tys. nowych miejsc pracy, przedstawiciele korporacji zawodowych zapowiadają protesty (np. taksówkarze chcą zablokować Warszawę w pierwszy dzień piłkarskich mistrzostw Europy).

Wojna o premie. Minister sportu Joanna Mucha (w telewizyjnej rozmowie z Tomaszem Lisem poprosiła o tytułowanie siebie „ministrą”) zdecydowała o wstrzymaniu bulwersującej wypłaty 570 tys. zł premii dla b. prezesa Narodowego Centrum Sportu Rafała Kaplera – jej zdaniem analizy prawne pokazały „wewnętrzne sprzeczności w kontrakcie”, który gwarantował Kaplerowi premię za terminowe uzyskanie pozwolenia na użytkowanie Stadionu Narodowego.

Grzywna za Ojca Dyrektora. Związana z Radiem Maryja posłanka PiS Anna Sobecka zapłaciła za o. Tadeusza Rydzyka karę, nałożoną przez sąd za prowadzenie nielegalnej zbiórki pieniędzy (w 2009 r. jego rozgłośnia apelowała o wpłaty na TV Trwam, Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej oraz odwierty geotermalne bez wymaganej zgody MSWiA). Wpłata 4755 zł (w tym koszty postępowania egzekucyjnego) pozwoliła redemptoryście uniknąć ryzyka skierowania do prac społecznych – taka jest procedura, gdy osoba ukarana grzywną nie reaguje na wezwanie do zapłaty.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2012