Reklama

Na granicach rzeczywistości

Na granicach rzeczywistości

05.03.2012
Czyta się kilka minut
Bez romantycznej koncepcji literatury trudno o Bolaño mówić i trudno byłoby stworzyć Bolañowską legendę, z której już wyrasta fabryka stereotypów, a wkrótce może i koszulek z wizerunkami.
Roberto Bolaño fot. Leemage / East News
W

Wśród wydawców francuskich krążą jeszcze żarty o wyprawach w latach 70. do portu w Le Havre, w którym cumowały statki przybyłe z Ameryki Południowej; chwytało się wysiadających za guzik i pytało, czy nie mają przypadkiem jakichś rękopisów przy sobie, najlepiej powieści do wydania.

Moda na literaturę iberoamerykańską szalała po Europie przez dobrych kilka lat, wydawano wszystko, rzeczy wielkie i małe; u nas książki z WL-owskiej serii były jednym z cenniejszych dóbr w czarnorynkowej wymianie ekonomicznej. Pojęcie o tym, jak to wyglądało, ale ledwie blade, szósta woda po kisielu, może dać świeża namiętność światowa do wokółkryminalnej literatury skandynawskiej.

Kolizje i klęski

Z tamtej literatury ostało się w pamięci czytelniczej kilka wielkich nazwisk, reszta przepadła, mit wyblakł. I oto po trzydziestu latach zrodził się nowy, na miarę światową...

16879

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]