Reklama

Dzielność i błysk w oku

Dzielność i błysk w oku

05.03.2012
Czyta się kilka minut
Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej: Powiedziała mi: »to nieprawda, że jestem delikatna, bo ja mam krokodylą skórę«. I rzeczywiście była człowiekiem wytrzymałym. Stworzyła samą siebie.
A

ANDRZEJ FRANASZEK: Można powiedzieć, że, jak na poetkę, Wisława Szymborska zostawiła nie tylko pokaźny majątek, ale też bardzo precyzyjnie skonstruowany plan tego, co powinno nastąpić po jej śmierci... MICHAŁ RUSINEK: To prawda, nawet jej prawnik podkreślał, że nie spodziewał się otrzymania aż tak precyzyjnych instrukcji... Wisława Szymborska nie miała bliskiej rodziny, czyli naturalnych spadkobierców, zapaliła się natomiast do pomysłu fundacji. W roku 2004 odwiedziła Izrael, gdzie trwała druga intifada; w restauracji, w której jedliśmy kolację, tydzień później wybuchła bomba... Ta podróż stała się dla niej impulsem, by sporządzić testament. Odręcznie spisała, co powinno się w nim znaleźć, zaś później – po konsultacjach z prawnikami – powstał statut fundacji. Jednym z jej celów będzie opieka nad prawami autorskimi. Sądzę, że na razie będziemy kontynuować współpracę z...

14662

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]