ZOBACZYĆ WARTO

10 - 16 marca 2012

05.03.2012

Czyta się kilka minut

Erratum

Dramat, reż. Marek Lechki, Polska 2010, HBO, niedziela 11 III, 20.10; 12 III, 13.25; 14 III, 20.10; 15 III, 11.50

Nagrodzony na festiwalu w Gdyni jako najlepszy debiut 2010 r., film Lechkiego nie jest manifestem pokoleniowym, ale i tak wielu trzydziestoparolatków odnajdzie w nim coś z siebie. Opowieść o Michale z Warszawy, który podczas podróży służbowej trafia po latach do rodzinnego Szczecina, przynosi konfrontację różnych etapów życia, postaw i marzeń zderzonych z rzeczywistością.


Lekkomyślna siostra

Teatr TV, reż. Agnieszka Glińska, Polska 2011, TVP 1, poniedziałek 12 III, 20.30

W interpretacji Glińskiej komedia Włodzimierza Perzyńskiego przeniesiona zostaje z początku XX w. do lat 30. i mimo lekkiego tonu opowiada o rzeczach wcale nie błahych. Spektakl Teatru Narodowego w Warszawie obnaża ponadczasowy charakter relacji damsko-męskich, utrwalanych przez społeczny porządek. W rolach głównych Krzysztof Stelmaszyk, Ewa Konstancja Bułhak i Paweł Paprocki.


Czy Bóg istnieje?

Cykl debat, Wielka Brytania/Polska 2012, BBC Knowledge, 5-21 III, poniedziałki, wtorki, środy, 22.00

Najbardziej fundamentalne kwestie stawiane przez współczesną ludzkość, ale zarazem dramatycznie ją dzielące, są tematem bloku programów BBC, których polskim gospodarzem jest Jacek Żakowski. O korzeniach zła, dylematach Darwina czy postaci Jezusa dyskutują teolog Robert Beckford, profesor nauk medycznych Robert Winston i ewolucjonista Richard Dawkins.


III Furie

Teatr TV, reż. Marcin Liber, Polska 2012, TVP Kultura, wtorek 13 III, 20.20

Podczas transmisji na żywo z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy poznamy spektakl uznawany za jedną z ważniejszych i odważniejszych wypowiedzi o polskości w teatrze współczesnym. Reżyser Marcin Liber oraz autorki sztuki (Sylwia Chutnik, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Magdalena Fertacz) stworzyli obłędny kolaż toposów, klisz i masek, najrozmaitszych tonacji i form teatralnej wypowiedzi.


Gunnar szuka Boga

Dokumentalny, reż. Gunnar Hall Jensen, Dania 2010, piątek 16 III, Canal+, 21.00; Canal+ Film 23.30

Czy współczesny zblazowany mieszczuch z Europy Zachodniej musi jechać aż do koptyjskiego klasztoru, żeby przywrócić swemu życiu religijny wymiar? Autor duńskiego filmu opowiada o takiej pielgrzymce w sposób zabawny i autoironiczny. To on bowiem jest równocześnie twórcą i bohaterem filmu, testującym na sobie samym egzotyczną terapię duchową.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 11/2012