Reklama

Stracone pokolenie

Stracone pokolenie

05.03.2012
Czyta się kilka minut
Niemal w rok od wybuchu protestów w Syrii armii rządowej udało się spacyfikować miasto Homs, stolicę rewolucji. Tymczasem wokół Syrii toczy się gra o kontrolę nad całym regionem. Młodzi Syryjczycy płacą za nią życiem.
H

Homs upadł. Z miasta wycofali się bojownicy, nazywający się Wolną Armią Syryjską – tuż przed tym, jak oblegane i ostrzeliwanie od miesiąca miasto zostało zajęte przez armię prezydenta Baszara al-Asada. Homs, blisko milionowe centrum przemysłowe, położone na przecięciu głównych syryjskich szlaków transportowych, zamieszkane zarówno przez sunnitów, alawitów, jak i chrześcijan, było dotąd bastionem oporu. A zwłaszcza jego najbardziej zbuntowana dzielnica, Baba Amr, której mieszkańcy najgłośniej domagali się wolności.

Zatem reżim ukarał ją najsurowiej: pozostali w Homs aktywiści – tak siebie nazywają; w powszechnym użyciu jest arabskie słowo „naszit” („aktywista”, „działacz”) – mówią o zbiorowych egzekucjach i podpalaniu domów. Być może podobnie jak dziś Homs, rok temu wyglądałoby libijskie Bengazi – gdyby Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła rezolucji pozwalającej na interwencję...

8304

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]