Reklama

Kolor jeszcze niepełny

Kolor jeszcze niepełny

05.03.2012
Czyta się kilka minut
W Wielkim Poście Kościół przypomniał ewangelię o przemienieniu Jezusa na górze Tabor. Czyni tak dlatego, że Tabor to rozbłysk boskiego piękna i chwila, w której wybrani przez Jezusa apostołowie uczą się Go od nowa.
J

Jakby ćwiczyli ostrość widzenia, którą należy poprawić, by móc zobaczyć rzeczy niewidzialne.

Tabor jest jednak przede wszystkim doświadczeniem łaski i nie jest to bynajmniej łaska rozumienia, raczej wgląd albo przeczucie Niewyobrażalnego i potężne, pociągające doświadczenie Boga. Uczniowie mają zapamiętać to, co zobaczyli i co ich poruszyło. W ten sposób Jezus przygotowuje ich na czas Golgoty, a więc śmierci i utraty wszelkiej nadziei. Urzeka mądrość boskiego Pedagoga, który, wprowadzając w swoje tajemnice, odsłania jedynie fragmenty obrazu, które dopiero Duch Święty pozwoli odczytać i zobaczyć w pełni.

Uczenie się Boga „od nowa” to udział w wizji. Z fałszywych bogów, przekonań, idei wyzwala bowiem tylko Bóg żywy, który objawia się każdemu osobiście. Mojżeszowi w płonącym krzewie u stóp Horebu, Eliaszowi w łagodnym powiewie, uczniom na górze Tabor w rozświetlonym...

4377

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]