Reklama

Rozkład jazdy

Rozkład jazdy

05.03.2012
Czyta się kilka minut
To wyjątkowa ironia losu: największa od 20 lat katastrofa kolejowa zdarzyła się w jednym z nielicznych miejsc, których polscy kolejarze nie muszą się wstydzić.
Chałupki pod Szczekocinami, 4 marca 2012 r. fot. Tomasz Wiech
S

Spójrzmy przez chwilę na miejsce katastrofy pod Szczekocinami z góry. Wypadek zdarzył się na kolejowej trasie 64, między Psarami a Kozłowem. To część odcinka, który łączy Kraków z najnowocześniejszą obecnie trasą w kraju – Centralną Magistralą Kolejową.

Na CMK w ostatnich latach trwa intensywna modernizacja. Mimo że pasażerowie tradycyjnie złorzeczą, a pociągi nie zawsze dojeżdżają na czas, efekty tych prac są już widoczne. Wymieniane są torowiska, urządzenia sterujące ruchem i trakcja, wkrótce montowane będą tzw. eurobalisy – część Europejskiego Systemu Sterowania Ruchem. Dzięki nim pozycja i prędkość pociągu są kontrolowane z zewnątrz: system może samoczynnie wyhamować pociąg, a w przypadku zasłabnięcia maszynisty – zatrzymać pojazd. Jeśli kolejarze wywiążą się z obietnic, pod koniec 2013 r. na części CMK pociągi będą poruszały się z prędkością 200 km/h, a Intercity...

16672

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]