Reklama

Odpolitycznianie Europy

Odpolitycznianie Europy

05.03.2012
Czyta się kilka minut
Jeśli euro przegra, przegra Europa: to zdanie wydaje się dziś oczywistą oczywistością – przynajmniej dla tych polityków, którzy rządzą i ponoszą odpowiedzialność.
N

Nie tylko dlatego, że powtarza się je nieustannie: i jako argument wobec wątpiących w ratowanie Grecji, i jako rozgrzeszenie dla pojemnego interpretowania unijnego prawa, i jako uzasadnienie dla postulatów, zmierzających ku odpolitycznieniu unijnej strategii walki z kryzysem. Odpolitycznieniu, czyli zdejmowaniu akurat tego najważniejszego tematu z politycznej agendy.

Jeśli euro przegra, przegra Europa. W imię tej (słusznej) idei unijni politycy dokonali w minionych dwóch latach, od wybuchu greckiego kryzysu, rzeczy tyleż niezwykłej, co niebezpiecznej: swoim społeczeństwom, a także samym sobie narzucili konieczność akceptowania wielu decyzji, które – gdyby stały się przedmiotem referendów – nie uzyskałyby akceptacji obywateli. Wystarczy posłuchać, co choćby teraz, przy okazji forsowania (w Grecji i w Unii) drugiego „pakietu pomocowego” dla Aten (130 mld euro), mówią Grecy (...

3180

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]