Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 03/2010
Data wydania:
17.01.2010
Numer wydania:
03
Rok wydania:
2010
Edytorial
Bluźnierstwo
Ks. Adam Boniecki
Kościół poczuwa się do obrony czci Boga.Prawo kanoniczne przewiduje kary za bluźnierstwo. Sprowadzają się one jednak do ograniczenia udziału w życiu…
Eureka! Nie donosił!
Ks. Adam Boniecki
Notatka "»Rzeczpospolita« ujawnia, że nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk nie donosił wywiadowi PRL" zirytowała mnie nie mniej niż…
Komentarze
Gazowy śniegu tren
Ryszard Holzer
Jak zwykle zimą rozmawiamy o gazie. Tym razem nie o zakręceniu kurka między Rosją a Ukrainą, ale o zarzutach wobec rządu, który - zdaniem opozycji i części…
Z hazardową lepiej nie będzie
Dariusz Jaworski
Komisja hazardowa ocalała. I to w takim składzie osobowym, o jaki chodziło wszystkim ugrupowaniom politycznym w Sejmie - poza Platformą Obywatelską. Myliłby…
Kraj
Śmierć drapieżnika
Michał Olszewski
Chciwość krakowskiego dewelopera zniszczyła życie setkom osób. I pokazała, że prywatne budownictwo nadal opiera się na patologii.
Lodowy sen
Przemysław Wilczyński
W Bodaczowie koło Zamościa zamarzł w ubiegłym tygodniu 51-letni mężczyzna. Sto trzydziesty szósty Polak zmarły tej zimy z wychłodzenia.
Po pierwsze, gospodarka
Anna Mackiewicz
Żaden kandydat do prezydenckiego fotela nie odważy się podczas kampanii wyborczej zlekceważyć wyzwań stojących przed gospodarką w dobie pokryzysowej.
Wiara
Prawo ludzkie, obraza boska
Teresa Stylińska
,
Józef Majewski
Irlandia wprowadziła prawo zakazujące bluźnierstwa - prawo, które dopiero co zniosły Norwegia i Wielka Brytania. Czyj ruch jest krokiem w dobrym kierunku? Kogo…
Izrael: Tora, Jezus, Koran
Zuzanna Radzik
O bluźnierstwo na Bliskim Wschodzie nietrudno. Tatiana Soskin jechała w okolice Hebronu samochodem, na którym miała nalepiony plakat przedstawiający świnię…
USA: Stwórca i konstytucja
Maciej Brachowicz
Ściganie bluźnierstwa w Stanach Zjednoczonych ma długą tradycję, lecz jest ona w całości związana z poziomem stanowym, a korzeniami sięga początków osadnictwa.
Czytania liturgiczne 17 - 24 stycznia 2010 r.
2. NIEDZIELA ZWYKŁA: Iz 62, 1-5; Ps 96; 1 Kor 12, 4-11; J 2, 1-12;
Kodeks Boga nie chroni
Andrzej Zoll
Prof. Andrzej Zoll: Przedmiotem ochrony nie jest obiekt kultu, np. Pan Bóg, tylko człowiek i jego uczucia. Nie istnieje więc przestępstwo bluźnierstwa, jest…
Od wesela do wesela
O. Wacław Oszajca SJ
Na początku, przed wszystkim innym, było wesele. Huczne, tak huczne, że aż zabrakło wina. I właśnie od zaradzenia temu nieszczęściu Jezus zaczyna nowy etap…
Waera
Paweł Śpiewak
Księga Wyjścia 6, 1-9, 35
Getto zamiast sykomory
Abp Józef Życiński
Jezus (...) spojrzał w górę i rzekł: "Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę zatrzymać się w twoim domu". (...) A wszyscy, widząc to, szemrali…
Polskie katolicyzmy
Zbigniew Nosowski
Media, lubujące się w schematach, opisują różnice ideowe między polskimi katolikami w kategoriach biało-czarnych. Jakie wizje myślenia i działania naprawdę…
Czy wolno przeklinać?
Ks. Andrzej Draguła
Usuńmy niejednoznaczność samego pytania. Słowo "przekleństwo" w polszczyźnie rozumiane jest przynajmniej dwojako. Najczęściej - i to jest właśnie…
4 - 11 stycznia 2010 r.
STOLICA APOSTOLSKA
Odrobina szaleństwa
Artur Sporniak
Z jego redakcją nie ma co zwlekać. Katechizm narodowy postawi przed nami najważniejsze pytania: co to znaczy wierzyć "tu i teraz"? Jak wiarę…
Świat
W kowbojskich butach Busha
Magdalena Rittenhouse
Co naprawdę zmieniło się na antyterrorystycznym froncie w pierwszym roku urzędowania Baracka Obamy? Czy przeniesienie jeńców z Guantanamo do więzienia w…
Obama to głupiec
Edward N. Luttwak
Edward N. Luttwak, konserwatywny politolog: Obama jest sentymentalny. Przypomina mi prezydenta Cartera. Tak jak Carter, również on wyleci z hukiem z Białego…
Obama to realista
Clive Stafford Smith
Clive Stafford Smith, liberalny prawnik: Jedną z wad Obamy jest dążenie za wszelką cenę do konsensu. Pod wieloma względami popełnia te same błędy co Bush.…
Orwell, rok 2010
Robert Stefanicki
Skanery na lotniskach, kamery wykrywające emocje, dokumenty biometryczne, szpiegowanie internetu... Europa zaczyna podążać w kierunku wytyczonym przez Amerykę…
Powtórki Majdanu nie będzie
Adam Eberhardt
Adam Eberhardt, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich: Wiktora Janukowycza i Julię Tymoszenko, dwoje faworytów wyborów prezydenckich na Ukrainie, dzieli…
Historia
Pożytki z akt
7 stycznia Polska Agencja Prasowa opublikowała depeszę na temat mojego tekstu o sprawie t.w. "Witold" ("TP" nr 2/10), a w niej m.in.…
Nadludzie z powiatów
Markus Roth
Byli doktorami prawa, szanowanymi urzędnikami. Gdy zostali kadrą administracji w okupowanej Polsce, rządzili jak tyrani. Po wojnie robili kariery w Niemczech…
Podwójne życie Petera G.
Joachim Trenkner
Peter Grubbe był postacią czcigodną. Szanowanypublicysta, guru młodych dziennikarzy. Aż wybuchła bomba.
Wdowa od 66 lat
Joachim Trenkner
Zmarła Freya von Moltke
Nauka
Rozproszenie 2.0
Zbigniew Domaszewicz
Czas jest po to, aby nie robić wielu rzeczy na raz. Technologie internetowe i mobilne temu zaprzeczyły. I tak, już od rana maile służbowe i prywatne, czytanie…
Kultura
Dziecko może latać
Andrzej Maleszka
Andrzej Maleszka, reżyser filmowy i powieściopisarz: Rodzice powinni pilnować, by dziecko nie pochłaniało zbyt wielu filmów znieczulających wrażliwość. Bo…
Rzecznik poezji
Jan Polkowski
Jan Polkowski: Będę używał słów, których już nikt nie będzie używał. Będę rozmawiał z duchami ludzi, których nikt nie będzie pamiętał, i drzew, których już…
Samotny ogień
Marian Stala
Milczenie Polkowskiego było formą odpowiedzi na polityczny, moralny i literacki klimat minionego dwudziestolecia.
Wewnętrzna strona rzeczywistości
Piotr Kosiewski
Nauman zwraca uwagę na to, co zazwyczaj ukryte i pomijane. Uważnie śledzi zwykłe gesty, pozornie pozbawione znaczeń wydarzenia, rutynowe czynności i ich…
Twarze romantyzmu
Lektor
Ilaria Ciseri: ROMANTYZM 1780-1860. NARODZINY NOWEJ WRAŻLIWOŚCI - kłopot z tomami o podobnych rozmiarach i wadze jest zasadniczy: można je przeglądać jedynie…
Między Briesen a Berlinem
Agnieszka Sabor
Prace Krzysztofa Zielińskiego w Galerii Starmach, choć niejednorodne i nierówne, stawiają fotografii wysoką poprzeczkę.
Gra o historię
Katarzyna Kubisiowska
W Polsce od pokoleń obowiązuje kult wojny, którego pierwszymi ofiarami zawsze byli młodzi. Jak rozmawiać z dziećmi o historii?
Guitarra!
Anita Piotrowska
Jednym z największych atutów dokumentu "Będzie głośno!", jest przywoływanie miejsc, w których rodziła się muzyka U2 czy Zeppelinów.
Dzieci PRL-u
Anita Piotrowska
Coś bardzo ciekawego dzieje się w polskim kinie: z coraz większym zapałem egzorcyzmuje zdarzenia z niedawnej historii. Wystarczy spojrzeć na najlepsze filmowe…
„Opowieść”
Tomasz Handzlik
"Opowieść"Wojciech Majewski4Ever Music
Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!
Maciej Woźniak
Hey, "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!"Universal Music
4 - 11 stycznia 2010 r.
Camerimage Łódź Center
16 - 21 stycznia 2010
Lektor
Manifestacje estetyczne
Grzegorz Jankowicz
Nowy numer "Literatury na Świecie" prezentuje losy literackiego estetyzmu. Natomiast najnowszy "Format P" to ponad 300-stronicowa antologia…
Czysty opis postaci w deszczu
Krzysztof Siwczyk
Krzysztof Siwczyk
Felietony
Hospitanci
Jan Klata
Byli na każdej próbie, dojeżdżając do Düsseldorfu po kilkadziesiąt minut, walcząc z zamarzającymi i zaśnieżonymi podmiejskimi pociągami. Pojawiali się zawsze…
Zmiany
Ewa Szumańska
Zadziwił mnie ten apartamentowiec w Dubaju, który niedługo zacznie wystawać z surowego islamu jak zagadkowy szpikulec. Owszem, Wschód - i daleki, i bliski -…
Widzę i nie widzę
Wojciech Bonowicz
Żyjemy w świecie niespełnionych przepowiedni. Z grudniowego numeru "Charakterów" dowiedziałem się, że pięćdziesiąt lat temu założycielom firmy Xerox…
Zmysły
Wcale nie głupole
Michał Kuźmiński
Gdybym był trochę mądrzejszy albo choć o parę tygodni starszy! (Homek, "Lato Muminków")
Misza Renełajewicz Goscinny – zdrastwujtie
Stanisław Mancewicz
Mamy wspaniałe wydawnictwo, wspaniałą książkę i wspaniałą owej książki tłumaczkę. Wspaniała książka jest przetłumaczona z francuskiego - języka również…