Reklama

Twarze romantyzmu

12.01.2010
Czyta się kilka minut
Ilaria Ciseri: ROMANTYZM 1780-1860. NARODZINY NOWEJ WRAŻLIWOŚCI - kłopot z tomami o podobnych rozmiarach i wadze jest zasadniczy: można je przeglądać jedynie przy biurku, i to odpowiednio dużym, o lekturze w fotelu czy łóżku nie ma mowy. A w tym przypadku mamy wielką porcję świetnych jakościowo reprodukcji, ale i sporo do czytania.
W

Włoska historyczka sztuki portretuje epokę romantyczną poprzez medium malarstwa i rzeźby. Traktuje temat szeroko, znajdziemy u niej, u początków epoki, zarówno preromantyków Blake’a i Füsslego, jak i klasycystów Davida i Canovę, u jej schyłku - realistę Courbeta oraz wczesnego Degasa, a po drodze akademika Paula Delaroche’a. Układ całości, wyjąwszy wspomnianą ramę (rozdziały "Neoklasycyzm i preromantyzm" oraz "W stronę realizmu"), nie jest jednak chronologiczny, kluczem nie są też osobowości twórców, lecz tematy, gatunki, czasem kierunki lub grupy artystyczne. W sumie dwadzieścia rozdziałów plus rozbudowane objaśnienia do poszczególnych dzieł.

Mamy więc legendę napoleońską, starożytność i mity klasyczne, fascynację średniowieczem, Orientem i egzotyką, historię dawną i współczesną. Motywy religijne, świat baśni i uczuć. Wzniosłość jako ulubioną kategorię...

4049

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]