Reklama

Twarze romantyzmu

Twarze romantyzmu

12.01.2010
Czyta się kilka minut
Ilaria Ciseri: ROMANTYZM 1780-1860. NARODZINY NOWEJ WRAŻLIWOŚCI - kłopot z tomami o podobnych rozmiarach i wadze jest zasadniczy: można je przeglądać jedynie przy biurku, i to odpowiednio dużym, o lekturze w fotelu czy łóżku nie ma mowy. A w tym przypadku mamy wielką porcję świetnych jakościowo reprodukcji, ale i sporo do czytania.
W

Włoska historyczka sztuki portretuje epokę romantyczną poprzez medium malarstwa i rzeźby. Traktuje temat szeroko, znajdziemy u niej, u początków epoki, zarówno preromantyków Blake’a i Füsslego, jak i klasycystów Davida i Canovę, u jej schyłku - realistę Courbeta oraz wczesnego Degasa, a po drodze akademika Paula Delaroche’a. Układ całości, wyjąwszy wspomnianą ramę (rozdziały "Neoklasycyzm i preromantyzm" oraz "W stronę realizmu"), nie jest jednak chronologiczny, kluczem nie są też osobowości twórców, lecz tematy, gatunki, czasem kierunki lub grupy artystyczne. W sumie dwadzieścia rozdziałów plus rozbudowane objaśnienia do poszczególnych dzieł.

Mamy więc legendę napoleońską, starożytność i mity klasyczne, fascynację średniowieczem, Orientem i egzotyką, historię dawną i współczesną. Motywy religijne, świat baśni i uczuć. Wzniosłość jako ulubioną kategorię...

4049

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]