Reklama

Kodeks Boga nie chroni

12.01.2010
Czyta się kilka minut
Prof. Andrzej Zoll: Przedmiotem ochrony nie jest obiekt kultu, np. Pan Bóg, tylko człowiek i jego uczucia. Nie istnieje więc przestępstwo bluźnierstwa, jest natomiast przestępstwo naruszenia uczuć religijnych przez zaatakowanie przedmiotu kultu. Rozmawiali Dariusz Jaworski i Maciej Müller
D

Dariusz Jaworski, Maciej Müller: Co dla Pana jest bluźnierstwem?

Prof. Andrzej Zoll: Patrząc nieprawniczo, jest nim zaatakowanie obiektu uczuć religijnych w sposób, który nie jest krytyką, ale obrazą. To naruszenie godności tego obiektu.

Innymi słowy, obrażanie chrześcijańskiego Boga jest bluźnierstwem, ale nie jest nim np. publiczne podarcie zdjęcia papieża Jana Pawła II przez irlandzką piosenkarkę Sinéad O’Connor.

Pojęcie bluźnierstwa jest więc stricte religijne?

Tak. Bez sfery religijnej nie ma kategorii bluźnierstwa. W innych przypadkach można użyć tego wyrażenia jedynie w cudzysłowie.

W polskim prawie bluźnierstwo nie występuje, czyli nie jest ono karane...

Pamiętajmy, że ustawodawstwo przeszło ewolucję....

9896

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]