Reklama

Obama to głupiec

Obama to głupiec

12.01.2010
Czyta się kilka minut
Edward N. Luttwak, konserwatywny politolog: Obama jest sentymentalny. Przypomina mi prezydenta Cartera. Tak jak Carter, również on wyleci z hukiem z Białego Domu. Rozmawiała Magdalena Rittenhouse
M

Magdalena Rittenhouse: Decyzja o likwidacji Guantanamo była słuszna?

Edward N. Luttwak: Była jak najbardziej naturalną reakcją polityka. Więzienie w Guantanamo zostało - m.in. za sprawą mediów - zdemonizowane. Choć warunki, jakie tam panują, są o niebo lepsze niż w wielu innych tego typu miejscach na świecie, Guantanamo urosło do rangi symbolu. Obama nie miał innego wyboru, musiał to więzienie zamknąć. Wiąże się to oczywiście z podstawowym problemem: co zrobić z tymi ludźmi? Rozwiązanie tego dylematu wymaga odpowiedzi na znacznie głębsze pytanie: czy Zachód rzeczywiście jest w stanie wojny z islamem? Jeśli przyjmiemy, że tak, to ci, którzy trafili do Guantanamo, są po prostu jeńcami wojennymi i muszą zostać odizolowani do czasu zakończenia tego konfliktu. Co - jak można się spodziewać - raczej szybko nie nastąpi.

...

3713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]