Izrael: Tora, Jezus, Koran
Izrael: Tora, Jezus, Koran
Albo sytuacja sprzed dwóch miesięcy. Studentka medycyny, Nofrat Frenkel, stanęła na placu pod Ścianą Płaczu wraz z innymi kobietami w wyznaczonej dla nich części. Była listopadowa środa, Rosz Chodesz - początek nowego miesiąca w kalendarzu żydowskim. Kobiety założyły na głowy modlitewne szale. Po chwili wyjęły również zwój Tory. Trzymała go Nofrat. Niedługo potem aresztowaną z placu wyprowadziła policja. Zarzut: obraza uczuć religijnych.
W tym przypadku uczucia ortodoksyjnych żydowskich mężczyzn zostały urażone przez konserwatywne i reformowane żydowskie kobiety. Byłby to wewnętrzny spór między odłamami judaizmu, gdyby na mocy decyzji Sądu Najwyższego nie zakazywano modlitwy kobiet pod Ścianą Płaczu. W ten sposób decyzją państwa zrobiono ze Ściany Płaczu ortodoksyjną synagogę - tłumaczyła mediom Anat Hoffman z Women of the Wall - ruchu, do którego należały...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]