Reklama

Misza Renełajewicz Goscinny – zdrastwujtie

Misza Renełajewicz Goscinny – zdrastwujtie

12.01.2010
Czyta się kilka minut
Mamy wspaniałe wydawnictwo, wspaniałą książkę i wspaniałą owej książki tłumaczkę. Wspaniała książka jest przetłumaczona z francuskiego - języka również wspaniałego. Na podstawie tej książki nakręcono wspaniały film francuski, który wszedł niedawno na ekrany kin polskich. Zebrał już wspaniałe recenzje. Tłumaczka książki udzieliła ostatnio kilku wywiadów, w których opowiedziała o swym mozole i rozterkach. Głównie translatorskich. Wszyscy zainteresowani książką i filmem przeczytali te wywiady z ogromnym zainteresowaniem.
D

Do wszystkich - jak sądzę - trafiło tłumaczenie, iż język na przestrzeni dziesięcioleci się zmienia. Zmienia się bardzo. Wspaniałą książkę napisano niestety bardzo dawno, językiem dziś uchodzącym za archaiczny. Dzisiejsze dzieci - bo książka jest dla dzieci - mogłyby książki nie zrozumieć bez stosownych zabiegów, a zatem zabiegów tych użyto. Powszechnie wiadomo, że choćby "Potop" nie jest dziś czytany z powodów takich właśnie. Nikt nie rozumie, o czym mówi Zagłoba i Kmicic w scenach kluczowych, zarówno batalistycznych, jak i erotycznych. Dzieła światowej literatury należy chronić przed podobnym losem. To wydaje się bardzo sensowne.

Książka, którą mam na myśli, to zbiór opowiadań o małym chłopcu z Francji o imieniu Mikołajek. Wydawnictwo, które mam na myśli, nazywa się Znak, tłumaczką jest Pani Barbara Grzegorzewska, a autorem Pan René Goscinny, Francuz...

4525

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]