Reklama

Ładowanie...

Misza Renełajewicz Goscinny – zdrastwujtie

12.01.2010
Czyta się kilka minut
Mamy wspaniałe wydawnictwo, wspaniałą książkę i wspaniałą owej książki tłumaczkę. Wspaniała książka jest przetłumaczona z francuskiego - języka również wspaniałego. Na podstawie tej książki nakręcono wspaniały film francuski, który wszedł niedawno na ekrany kin polskich. Zebrał już wspaniałe recenzje. Tłumaczka książki udzieliła ostatnio kilku wywiadów, w których opowiedziała o swym mozole i rozterkach. Głównie translatorskich. Wszyscy zainteresowani książką i filmem przeczytali te wywiady z ogromnym zainteresowaniem.
D

Do wszystkich - jak sądzę - trafiło tłumaczenie, iż język na przestrzeni dziesięcioleci się zmienia. Zmienia się bardzo. Wspaniałą książkę napisano niestety bardzo dawno, językiem dziś uchodzącym za archaiczny. Dzisiejsze dzieci - bo książka jest dla dzieci - mogłyby książki nie zrozumieć bez stosownych zabiegów, a zatem zabiegów tych użyto. Powszechnie wiadomo, że choćby "Potop" nie jest dziś czytany z powodów takich właśnie. Nikt nie rozumie, o czym mówi Zagłoba i Kmicic w scenach kluczowych, zarówno batalistycznych, jak i erotycznych. Dzieła światowej literatury należy chronić przed podobnym losem. To wydaje się bardzo sensowne.

Książka, którą mam na myśli, to zbiór opowiadań o małym chłopcu z Francji o imieniu Mikołajek. Wydawnictwo, które mam na myśli, nazywa się Znak, tłumaczką jest Pani Barbara Grzegorzewska, a autorem Pan René Goscinny, Francuz...

4525

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]