Reklama

Bluźnierstwo

Bluźnierstwo

12.01.2010
Czyta się kilka minut
Kościół poczuwa się do obrony czci Boga.Prawo kanoniczne przewiduje kary za bluźnierstwo. Sprowadzają się one jednak do ograniczenia udziału w życiu sakramentalnym.
G

Gdyby nie przyjęcie przez irlandzki parlament nowego prawa o karalności bluźnierstwa, sprawa pewnie by się nie pojawiła na forum światowych mediów. Bluźnierstwo kojarzy się raczej z islamem albo miesza się (niesłusznie) z obrazą uczuć religijnych, na straży których w nowoczesnych państwach stoi powszechnie uznawane prawo. Ład do tej debaty wprowadza prof. Andrzej Zoll, przypominając, że pojęcie bluźnierstwa jest pojęciem stricte religijnym: "bez sfery religijnej nie ma kategorii bluźnierstwa" (zob. rozmowa na str. 6). Bo bluźnierstwo jest naruszeniem czci należnej Bogu. Można rzec, że się dokonuje w obrębie wiary. Pierwszym bluźniercą jest szatan. Pisze św. Jakub Apostoł (Jk 2, 19): "także złe duchy wierzą i drżą" (daemones credunt et contremiscunt). Profesor Zoll stwierdza: "współczesne prawo powinno chronić przed bluźnierstwem zarówno jednostkę, jak i społeczeństwo" - a ...

3816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]