Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Polska w Unii Europejskiej
Artykuły na ten temat
Europa to nasz sposób istnienia
Ks. Adam Boniecki
Pamiętam moment, kiedy Paryż stał się miejscem, w którym mógłbym zostać już na resztę życia. Rzym nigdy się taki nie stał.
Zjednoczeni we wspólnym działaniu
Radosław Ciszewski
Kampania referendalna była ukoronowaniem prac podejmowanych przez wiele lat.
Powrót do Europy
Danuta Hubner
Referendum było kropką postawioną nad „i”, ostatnim akordem w tym całym ogromnym wysiłku, jaki podjęliśmy na rzecz przywrócenia Polski Europie.
20 lat temu Polska przegłosowała wejście do Unii
Antoni Dudek
,
Grzegorz Nurek
PROF. ANTONI DUDEK, politolog: Gdyby frekwencja w referendum okazała się zbyt niska, dla Polski byłoby to kompromitujące. Przeciwnicy Unii mogliby w…
Kutz wziął ich szturmem
Róża Thun
Niezmiernie ważne dla mnie w tej nadzwyczajnej mobilizacji przed referendum było to, że ludzie prosto z ulicy pukali do drzwi Fundacji Schumana i pytali: „Czy…
Kościec wspólnoty
Jan Truszczyński
,
Michał Sowiński
JAN TRUSZCZYŃSKI, dyplomata: Przepisy strzegące europejskich wartości nie wzięły się znikąd. Trzeba wciąż przypominać, co one znaczą i jak do nich doszliśmy.
Ziarna gniewu. Zboże z Ukrainy dzieli Polaków i Unię
Marek Rabij
Niedawno wzeszło, ale już wywołuje napięcia. Pytania o tegoroczne zbiory zbóż w Ukrainie niespodziewanie znalazły się w centrum polskiego sporu politycznego, a…
Spółka skarbu partii
Stefan Sękowski
Zwycięstwo PiS w kolejnych wyborach wymaga nadzwyczajnej mobilizacji i środków. Z pomocą przychodzą partii wielkie pieniądze z państwowych źródeł. Wzorem dla…
Czego Niemcy nie wiedzą
Anna Kwiatkowska
Skutkiem rosyjskiej inwazji może być koniec układu sił w Unii, gdy o jej polityce decydowała tzw. stara Europa. Dokonująca się zmiana powinna skutkować…
Pieniądze z KPO nieprędko trafią na polskie konta
Piotr Wójcik
Skala wyzwań związanych z zatwierdzonymi przez rząd założeniami KPO przekracza zdolności mobilizacyjne państwa. Upłynie wiele czasu, nim zobaczymy pieniądze z…
Pieniądze za praworządność. Czy Polskę czekają sankcje?
Tomasz Bielecki
Zwalczanie reguły „pieniądze za praworządność” jeszcze mocniej zbratało Warszawę z Viktorem Orbánem, oskarżanym o notoryczne nadużycia z funduszami…
Przespane lata, a nie zła Unia
Piotr Wójcik
Kolejne rządy miały mnóstwo szans na zmniejszenie znaczenia węgla w polskiej energetyce. Żadnej z nich nie wykorzystaliśmy.
Granice ugody
Tomasz Bielecki
Komisja Europejska jest gotowa uwolnić pieniądze dla Polski w zamian za obietnice zmian w sądownictwie. Nałożona przez TSUE kara może zadziałać jako gwarancja…
Gdzie realnie jest Polska, a gdzie Bruksela?
Paweł Bravo
Miniony tydzień warto zapamiętać z kilku powodów, które symbolicznie spina pożegnanie Angeli Merkel.
Przeciąganie liny
Paweł Bravo
„Europa – najwspanialsze miejsce na świecie” – zapewniał premier Mateusz Morawiecki pod koniec wystąpienia w Parlamencie Europejskim. Wcześniej jednak…
Historia naszych histerii
Prof. Andrzej Chwalba
,
Maciej Müller
Prof. Andrzej Chwalba, historyk: Do dziś obserwujemy zwalczające się idee: fascynacji Zachodem i obawy przed Zachodem. Ta druga podbita jest polskim lękiem…
Polska u siebie
Dariusz Rosiak
Dwie siły chcą zawłaszczyć dumę z bycia Polakiem. Obie traktują Unię Europejską jak obcego sąsiada. Dla jednych lepszego od nas, którego warto słuchać, dla…
Kto się przejedzie na polexicie
Karolina Lewicka
Miesiąc nie minął, odkąd Donald Tusk ogłosił, że PiS chce nas wyprowadzić z Unii Europejskiej („Ja to wiem, mnie się to nie wydaje”), a już Jarosław Kaczyński…
Bruksela z nogą na hamulcu
Tomasz Bielecki
Tak dla większej integracji
Olaf Osica
Polskiego weta nie było. Ani wobec budżetu, ani wobec zwiększonych ambicji klimatycznych UE. To dobry wybór, ale jak każda decyzja, ma konsekwencje.
Poza grą cieni
Paweł Bravo
Trudno przecenić siłę momentu historycznego, którego zakończony właśnie szczyt Unii był wyrazem. Ale równie ważne dla zrozumienia, jak wygląda dziś Unia, są…
Poza kręgiem
Klaus Bachmann
Kaczyński i Orbán chcą wspólnie zrobić wielki prezent pod choinkę dla ich największych przeciwników z unijnego „klubu skąpców”, a także dla krajowej opozycji.
Fiasko operacji premier
Andrzej Stankiewicz
Miał otworzyć PiS na klasę średnią oraz młodych i dogadać się z Unią. Dziś ma klasę średnią i młodych na ulicach, a tak fatalnych stosunków z Brukselą nie było…
Obce słowo solidarność
Paweł Bravo
Hardość wobec Brukseli jest żetonem, jakim Ziobro licytuje w dworskim pokerze przeciw premierowi. W tej sytuacji Warszawa nie jest dla nikogo w Unii partnerem.
Nie tylko my możemy wetować
Tomasz Bielecki
Polski rząd grozi zawetowaniem nowego budżetu Unii, jeśli dostęp do funduszy zostanie w nim powiązany z przestrzeganiem praworządności.
PE już nie taki bezzębny
Paweł Bravo
Bez Warszawy ani rusz
Tomasz Bielecki
Jak sprawić, by 27 państw prowadziło zgodną politykę? Czy Bruksela umie się sprzeciwić Francji i Niemcom? I gdzie w tym wszystkim Polska? Oto nasz przewodnik…
Krótszy most w Cieszynie
Krzysztof Story
Gdy w czasie epidemii zamknięto granice, nad Olzą pojawiły się transparenty. Po jednej stronie: „Tęsknię za tobą, Czechu”. Po drugiej: „Ja za tobą też, Polaku…
To będzie rewolucja
Marek Prawda
,
Marcin Żyła
MAREK PRAWDA, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: Tabuny lobbystów zaczęły tłumaczyć Brukseli, że plastik jest konieczny do zwalczania…
Iluzje polexitu
Olaf Osica
Zapatrzony w brytyjski przykład obóz rządowy chce, by miejsce wyboru cywilizacyjnego, który po 1989 r. wyrażał się w haśle „powrotu do Europy”, zajął rachunek…
PiS zapatrzony w Niemcy
Klaus Bachmann
Antyniemieckie kampanie rządu służą tylko dwóm celom: stawianiu pod pręgierzem przeciwników w Polsce i zwróceniu na siebie uwagi Berlina.
Granice integracji
Radosław Marzęcki
,
Rafał Woś
Radosław Marzęcki, socjolog: Nie ma socjologicznych podstaw do polexitu. Ale istnieje, także wśród młodych, lęk przed utratą tożsamości.
Na Zachodzie, czyli nigdzie
Marcin Napiórkowski
Wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne same w sobie. Nie dajmy się uwieść krótkowzrocznej logice polskiej polityki, która czyni z nich rozgrzewkę przed…
Nie straszcie nas populistami
Klaus Bachmann
Jeśli coś sparaliżuje Unię po majowych wyborach, będą to rozbieżności między rządami państw członkowskich. Ani PiS, ani jego polityczni krewni z Węgier i…
Spadkobiercy i misjonarze
Marek Zając
Jan Paweł II wspierał integrację kontynentu i poparł postulat wejścia Polski do UE. Europę wzywał do wierności swoim korzeniom chrześcijańskim. Do…
Innego państwa nie będzie
Klaus Bachmann
Państwo PiS nie zniknie nawet po przegranych wyborach, niezależnie od tego, co myśli opozycja i co chciałaby zrobić Bruksela.
Plebiscyt dla samobójców
Klaus Bachmann
Demokraci sprzyjają zniesieniu demokracji. Proeuropejscy politycy przyczyniają się do likwidacji Unii Europejskiej. Takie mamy czasy.
Bruksela dzieli i rządzi
Marek Rabij
19,5 mld euro – o tyle Komisja Europejska obcięła pulę dla Polski w projekcie nowego budżetu spójności UE na lata 2021–2027.
Weto pod okiem Brukseli
Paweł Bravo
Ponoć PiS wszedł na ścieżkę szukania kompromisów z Brukselą. Jednym z nich wydaje się rozstrzygnięcie prezydenta w kwestii ustawy degradacyjnej.
Reforma spalonych mostów
Klaus Bachmann
„Kompromis” z Unią w sprawie sądownictwa nie będzie dotyczyć meritum sprawy, lecz symboliki. Skutki międzynarodowe zmian w polskim prawie wykroczą daleko…
PiS w Brukseli, czyli walka z cieniem
Dariusz Rosiak
Jarosław Kaczyński traktuje Europę jako podmiot wrogi, działający metodycznie wedle szkodliwego dla Polski planu. Tymczasem najważniejsze zdarzenia na…
Polska prezydencja
Michał Bardel
1 lipca obejmiemy przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Polska dotąd mało obecna w unijnych strukturach dyplomatycznych, przyjmie na siebie obowiązki…
Kalendarium najważniejszych spotkań międzynarodowych w czasie polskiej prezydencji
LIPIEC
W duchu europejskim
Mikołaj Dowgielewicz
Mikołaj Dowgielewicz: Po siedmiu latach obecności we Wspólnocie rozumiemy i szanujemy to, że poszczególne kraje członkowskie mają własne priorytety i Unia nie…
Europa bez granic?
Timothy Garton Ash
Timothy Garton Ash: To jest absolutnie zdumiewające widzieć, jak trzydzieści tysięcy uchodźców na Lampedusie odwraca porządek ustanowiony w Schengen. Bo to się…
Kulturalna prezydencja
Od lipca do grudnia w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji zostanie zrealizowanych ponad tysiąc specjalnych projektów artystycznych.…
Buntownik czy prymus – rola Polski w Unii Europejskiej
Dominika Ćosić
Siedem lat obecności Polski w Unii Europejskiej obfitowało w ważne, ale i trudne momenty. I choć nieraz w relacji Warszawa-Bruksela iskrzyło, Polska nigdy nie…
Ile może prezydencja
Paweł Świeboda
Prezydencja jest obecna w procesie integracji europejskiej od zawsze. Jej istota polega na powierzeniu szczególnych kompetencji na pewien okres czasu każdemu z…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »