Reklama

PiS w Brukseli, czyli walka z cieniem

PiS w Brukseli, czyli walka z cieniem

15.01.2018
Czyta się kilka minut
Jarosław Kaczyński traktuje Europę jako podmiot wrogi, działający metodycznie wedle szkodliwego dla Polski planu. Tymczasem najważniejsze zdarzenia na kontynencie świadczą o czymś przeciwnym.
Angela Merkel, Lech Kaczyński, Gordon Brown i Donald Tusk, Bruksela, marzec 2009 r. UPPA / PHOTOSHOT / REPORTER
R

Rekonstrukcja rządu miała być gestem władz polskich w kierunku Brukseli, zaproszeniem do zaprzestania wymiany ciosów, której żadna ze stron nie jest w stanie wygrać. Komisja Europejska nie nałoży na Polskę sankcji, bo nie znajdzie jednomyślności w Radzie Europy. Rząd nie przekona Komisji, że wprowadza reformy sądów zgodnie z prawem, bo faktycznie co najmniej w kilku punktach je łamie.

Ale nie o prawo tu chodzi, tylko o politykę, a jeszcze ściślej: o wizerunek. Najbliższe miesiące to będzie praca nad tym, jak z Polski – państwa, które lekceważy własne prawo i unijne zobowiązania – uczynić być może krnąbrnego, ale jednak wiarygodnego partnera. By uciszyć głosy porównujące Polskę do Rosji Putina i Turcji Erdoğana. Ta zmiana wizerunkowa nastąpi tylko wtedy, kiedy obie strony – Polska i KE, a w jej tle najsilniejszy członek Unii, czyli Niemcy – zrobią krok do tyłu i uznają, że...

17123

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Oby tylko były wolne i demokratyczne." Czy w rozumieniu autora chodzi o wybory takie jak w pamiętnym 2014 r. czy takie, w których PO zmniejsza dystans do PiS? Bo jeśli mieć obawy co do przyszłych wyborów, to tylko z uwagi na zachowanie opozycji. Jeśli dynamika głupoty opozycji, i tej parlamentarnej i tej pozaparlamentarnej, się utrzyma, to PiS osiągnie rekordowe sondaże i rekordowy wynik wyborczy. A ta perspektywa grozi kontrolowaną histerią opozycji, która w obliczu nadchodzącej katastrofy, diabeł jeden wie, do jakich działań będzie zdolna przejść. Możemy mieć niezły cyrk - na dwoje babka wróżyła, moim zdaniem.

Katastrofę już mamy, co widać, słychać i czuc. Nie mamy natomiast rzeczywiście opozycji na poziomie, ale przede wszystkim nie mamy wyborcy wyposażonego w świadomość obywatelską i poczucie odpowiedzialności za państwo. Ponieważ te atrybuty są nabywane przez lata i z udziałem odpowiednio postawionych szkół i atmosfery w domu rodzinnym, o czym w dzisiejszej Polsce możemy tylko pomarzyć - katastrofa państwowa tylko będzie się pogłębiać

Jak autor może mylić Radę Europy (osobną organizację międzynarodową) z Radą Europejską (jedną z instytucji Unii Europejskiej) Jak takiego publicystę traktować poważnie?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]