Reklama

Ładowanie...

Historia naszych histerii

18.10.2021
Czyta się kilka minut
Prof. Andrzej Chwalba, historyk: Do dziś obserwujemy zwalczające się idee: fascynacji Zachodem i obawy przed Zachodem. Ta druga podbita jest polskim lękiem przed utratą suwerenności.
BEATA ZAWRZEL / REPORTER
M

MACIEJ MÜLLER: Czy my, Polacy, jesteśmy w Europie, na jej skraju, czy na zewnątrz?

PROF. ANDRZEJ CHWALBA: Na wschód od Zachodu i na zachód od Wschodu, jak pisał Mrożek. Pojęcie Zachodu ukształtowało się w średniowieczu, w opozycji wobec świata bizantyjskiego. Za centrum świata chciało uchodzić cesarstwo niemieckie. To był zachód przez małe „z”, bo tak wskazywała geografia, ale stał się Zachodem przez duże „Z”, napełniając się treściami politycznymi, kulturowymi i ideologicznymi. Na dworze Mieszka I odbyła się pewnie niejedna dyskusja o tym, czy postępować w ślad za dziedzictwem Cyryla i Metodego i przyjąć opcję grecko-bizantyjską czy też łacińską. Być może ze względu na bliskość Gniezna w stosunku do Pragi i Ratyzbony wybrano tę drugą. Tak Polska znalazła się na peryferiach świata zachodniego.

Czym się wyróżniał ten świat?

W pierwszych...

17458

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]