Reklama

Iluzje polexitu

Iluzje polexitu

10.02.2020
Czyta się kilka minut
Zapatrzony w brytyjski przykład obóz rządowy chce, by miejsce wyboru cywilizacyjnego, który po 1989 r. wyrażał się w haśle „powrotu do Europy”, zajął rachunek zysków i strat.
Prezydenci Emmanuel Macron i Andrzej Duda na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Warszawa, 3 lutego 2020 r. ADAM CHEŁSTOWSKI / FORUM
N

No i wyszli. Po 47 latach członkostwa Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oficjalnie przestało być członkiem Unii Europejskiej. Gdyby próbować uchwycić stan emocji, które towarzyszą temu bez wątpienia historycznemu momentowi, byłoby nim ogromne zmęczenie. Polityków, biznesu, obywateli i czytelników gazet, którzy przez ostatnie trzy lata byli świadkami najbardziej męczącego procesu politycznego w Europie XXI stulecia.

Zwolennicy brexitu, zarówno ci na Wyspach, jak i na kontynencie, liczą, że stanie się on nowym mitem założycielskim polityki europejskiej: uzdrowi instytucje, otrzeźwi elity i przywróci prymat narodowego nad „brukselskim”. Brexit ma być nadzieją, że wzniesiona na nim nowa „Europa ojczyzn” okaże się konstrukcją solidniejszą i bogatszą niż obecna Europa wspólnych instytucji.

Przeciwnicy brexitu są bardziej pesymistyczni. W styczniowej...

10880

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mój głos w dyskusji: patrząc na zdjęcie towarzyszące artykułowi nie sposób nie zauważyć, że przedstawia ono dwóch chłystków. Tyle ze jeden z nich ma inteligentną twarz, co sugeruje, ze ma również jakies poglądy na Unię i obecność w niej swego pięknego kraju.

A drugi? I który jest który? Tylko ostrożnie. "Pegasus" działa. W końcu grube miliony wydaliśmy na niego.

Naprawde ma Pan wątpliwości? Nie wierze. Ale żeby udowodnić, ze mam w nosie Pegasusa, precyzuję: ten z prawej ma nie tylko wygląd cwaniaczka spod budki z piwem, ale i twarz osoby specjalnej troski

Ale narty opanował do perfekcji. To się liczy. poza tym stale się uczy. Może kiedyś się nauczy? Jak na razie doskonale chroni tyły swoje i swoich kolesiów przed odpowiedzialnością karną. Potrafili , w tym celu, zdewastować cały ustrój prawny kraju.

...mówią na to b u d y ń _ m a l i n o w y

dominuje. Ma o jeden guzik więcej przy dyplomatce :) Pozdrawiam serdecznie Szanownego Pana.

I tak pan zagłosuje na Małgorzatę Kidawę Błońską. Ba, zagłosowałby pan na swoich nawet wtedy gdyby zamiast pani Małgorzaty wystartował jej jamnik.

Chyba pomylił mnie Szanowny Pan z Melchiorem, ale co mi tam :) Tak przy okazji, na kogo się głosuje? Na obcych? :) Pozdrawiam Szanownego Pana.

Polska górą, nie oddamy nawet guzika.

Macron wygląda jakby połknął żywą żabę, może widok zielonych mundurów sprawił, że się tak wyprężył. Ale widać, że gdyby nie usztywniona postawa, to górny guzik dyplomatki nie wytrzymałby naporu prezydenckiej klaty. Duda ma luźniej skrojony ubiór, co przekłada się na prezydencki nastrój.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]