Reklama

Reforma spalonych mostów

Reforma spalonych mostów

29.01.2018
Czyta się kilka minut
„Kompromis” z Unią w sprawie sądownictwa nie będzie dotyczyć meritum sprawy, lecz symboliki. Skutki międzynarodowe zmian w polskim prawie wykroczą daleko poza konflikt z Komisją Europejską.
„Łańcuch światła” – demonstracja w obronie wolnych sądów, Kraków, 14 grudnia 2017 r. OMAR MARQUES / SOPA / GETTY IMAGES
N

Nadzieje obrońców sądownictwa, opozycji i Komisji Europejskiej na ponowne weta prezydenta wobec reformy sądownictwa okazały się daremne. Wydarzenia z lipca 2017 r. zmuszały PiS do szukania kompromisu albo z opozycją, albo z prezydentem – wybrał to drugie. W rezultacie sędziowie i ich organizacje tracą wpływ na funkcjonowanie sądownictwa i na obsadę najważniejszych funkcji. Wpływem tym podzieliły się: większość sejmowa, rząd (przede wszystkim minister sprawiedliwości) i prezydent. Jest to zapewne ulga dla tych, którzy uważają sądownictwo za siedlisko postkomunizmu, korupcji i wyalienowanych od prostego ludu prowincjonalnych elit.

Myli się opozycja, która to przedstawia jako „upolitycznienie” sądownictwa. Trybunał Konstytucyjny, a w mniejszym stopniu też Sąd Najwyższy i Krajowa Rada Sądownictwa to instytucje na wskroś polityczne. Obecna reforma odbiera te instytucje elitom...

14748

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Rację ma K. Bachmann, rządzący zapominają często o tym, co jest oczywistością, a co znakomicie oddaje znana maksyma: "Quidquid agis, prudenter agas et respice finem! /Cokolwiek czynisz, czyń rozważnie i patrz końca!/. Daj Boże, żeby te rządy nieudaczników skończyły się jak najszybciej.

... i po tym rządzie przyjdzie uczciwy, kompetentny i oddany Polsce rząd złożony z ludzi z PO, Nowoczesnej i SLD ?

"Uczciwy" jest każdy rząd, bo taka jest ludzka natura. Natomiast jest istotne, żeby byli to ludzie kompetentni i z przekonaniem działający na korzyść państwa, a nie agenci obcego wpływu. Proszę tylko rozwazyc: cui prodest to, co się w Polsce dzieje? Osobiscie nie wyobrażam sobie, aby mogło byc gorzej, ktokolwiek objąłby władze...

ale trudno wyobrazić sobie rząd groszy od obecnego - i wiem, że moja opinia jest dosyć powszechna

Quo vadis Polsko? Nie moze nam /ok.39 milionom,wraz z zagranica /- Takich dwoch koalicjantow jak PRawo/PRezydent/ i Sprawiedliwosc /PRezes/ powiedziec: nie martwcie sie,zobaczcie tylko jak wiele jest na swiecie krajow nazywajacych sie demokratycznymi,jak:Korea Polnocna,Erytrea,Rosja ,Turcja ,czy nawet ChRL..., u nas jest o wiele lepiej i dzieki naszemu KOMPROMISOWI bedzie jeszcze lepiej...A jezeli juz Swoim nie wierzycie to posluchajcie choc przez chwile co mowia o Nas za granica. I bedzie dochodzic do co raz wiekszch precedensow /Niem.Tv. ZDF/; ze w koncu wszystkie kraje oprocz w/wym. powiedza Polskie prawo jest bezprawiem, namiastke tego juz dal wyrok Lubelski. To nawarzone piwo wypija chyba tylko ci dwaj,ja na pewno podziekuje.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]