Reklama

Granice integracji

Granice integracji

20.05.2019
Czyta się kilka minut
Radosław Marzęcki, socjolog: Nie ma socjologicznych podstaw do polexitu. Ale istnieje, także wśród młodych, lęk przed utratą tożsamości.
PATRYK SROCZYŃSKI
R

RAFAŁ WOŚ: Polak a Europa – co wiemy?

RADOSŁAW MARZĘCKI: Mamy trochę danych na ten temat, więc nie jesteśmy zupełnie bezradni. Istnieją cyklicznie realizowane od lat 70. XX w. badania tzw. Eurobarometru. Są sondaże prowadzone od lat 80. w ramach projektu Europejskie Badanie Wartości. Są wreszcie mniejsze badania. Ja sam realizuję projekt skoncentrowany na młodych, na który składają się m.in. rozmowy ze studentami z 14 największych ośrodków akademickich w Polsce.

To może zacznijmy od młodych. W tekstach na ich temat drażni mnie dydaktyzm zbudowany wedle stereo­typu: starsi może jeszcze mają trochę wątpliwości i żyją w „narodowym” XX wieku. Ale młodzi to już prawdziwi obywatele Europy.

Z danych, którymi dysponujemy, wynika, że młodzi trochę różnią się w ocenie Unii od reszty społeczeństwa. Ale generalnie rzecz biorąc, nie są to różnice...

16861

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]