Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 29/2023
Data wydania:
16.07.2023
Numer wydania:
29
Rok wydania:
2023
Edytorial
Nowy kardynał, nowy prefekt
Ks. Adam Boniecki
Nie powiem, żebym się nie spodziewał. Grzegorz Ryś został kardynałem, bo jest żywcem wzięty z serca Kościoła, które chce rozruszać papież Franciszek.
Obraz tygodnia
Wołyń nadal boli
Artur Sporniak
Prezydenci Duda i Zełenski pojawili się na nabożeństwie w Łucku, zapalając znicze w ramach kościelnych polsko-ukraińskich obchodów 80. rocznicy rzezi…
Przyszłość jest gorąca
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
To, o czym słyszymy jako o „najwyższych średnich w historii pomiarów”, skutkuje powodziami, pożarami, głodem i wielkimi migracjami. Już teraz.
Papież mianował nowych kardynałów. Wśród nich – abp Grzegorz Ryś
Artur Sporniak
Nazwisko metropolity łódzkiego i naszego wieloletniego autora oraz współpracownika znalazło się wśród 21 ogłoszonych dzisiaj przez papieża nominacji.
W tych atakach chodzi o terror
Edward Augustyn
,
Jurij Lifanse
Jurij Lifanse, odpowiedzialny za Wspólnotę Sant’Egidio w Ukrainie: W atakach na duże miasta nie chodzi o cele wojskowe, tylko o terror. Ale Rosjanom nie uda…
Rząd walczy z receptomatami, czyli z armaty do wróbla
Małgorzata Solecka
300 recept w ciągu dziesięciu godzin dla maksymalnie 80 pacjentów – to patent ministra zdrowia na ukrócenie biznesu receptowego. Biznesu, któremu resort…
Na marne
Krzysztof Story
To nie energetyczne czarnowidztwo, tylko realne wyliczenia zapisane w szykowanej przez rząd aktualizacji „Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.”.
Na punkty
Niemcy: AfD na fali wznoszącej
Wojciech Pięciak
77 procent: tylu Niemców, pytanych na początku lipca przez ośrodek Infratest dimap o nastroje, uznało, że „sytuacja w kraju daje powód raczej do niepokoju”.
Zły WIBOR
Marek Rabij
To pierwszy taki przypadek: sąd prawomocnie orzekł o wyrzuceniu stawki WIBOR z umowy kredytu hipotecznego do czasu zakończenia głównego procesu o unieważnienie…
CPK będzie nowym centrum kraju, na dobre i na złe
Marcin Żyła
Wizualizacja poza ilustracjami efektownych brył i wnętrz terminali oraz dworców pokazała nam coś jeszcze – stojącą za nim filozofię.
Życie znalazło sposób
Łukasz Kwiatek
Niektóre bakterie posiadają mniej niż 200 genów, ale są to symbionty – żyją w ścisłej współpracy z gospodarzami, w przyjaznym środowisku.
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Wypaleni władzą
Stefan Sękowski
Ceremonia wręczenia Jarosławowi Kaczyńskiemu nominacji na wicepremiera była najsmutniejszą w III RP. Ministrowie wyglądali, jakby zebrali się na pogrzebie.…
Dobra, zmiana
Marcin Duma
,
Marek Kęskrawiec
MARCIN DUMA, badacz opinii, prezes IBRiS: Cztery lata temu wyborcy uznali, że z PiS u steru mogą się dalej bogacić, i dlatego większość opowiedziała się za…
Czytania
Moc kobiet
Małgorzata Kordowicz
Istniało już kiedyś pokolenie przełomu, w którym „moc kobiet przewyższała siłę mężczyzn”. Wtedy Celofchadowe córki „stanęły przed Mojżeszem, i przed Elazarem,…
Antyekumenizm
O. Wacław Oszajca SJ
Chcieliśmy, i nadal chcemy, Boga stąd eksmitować, ale na próżno, choć czasami udaje się nam, czyli Kościołowi, żyć tak, „jakby Boga nie było”.
Dar Boga
Kard. Grzegorz Ryś
Bóg jest dobry, gdyż jest wierny sobie. Nie w nas, lecz w sobie znajduje ostateczny motyw dobroci względem nas. I tak postępuje Jezus: powołuje Mateusza,…
Widzenia
Piotr Sikora
Wybrał Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
16 – 23 czerwca
Kraj
Kultura wiecznej terapii
Dominika Tworek
Nigdy w historii nie martwiliśmy się aż tak mocno o zdrowie psychiczne: własne i naszych dzieci. To dowód, że jesteśmy bardziej świadomi swoich problemów i …
Zobaczcie, usłyszcie, poczujcie
Justyna Dąbrowska
,
Sabina Jakubowska
JUSTYNA DĄBROWSKA, psychoterapeutka: W rozmowie o porodach brakuje mi perspektywy kobiet. Zastanawiam się, co jest takiego w systemie szpitalnym, że produkuje…
Skrobanie dna
Marek Konarzewski
,
Damian Nowicki
MAREK KONARZEWSKI, prezes Polskiej Akademii Nauk: Obawiam się fali wyjazdów w rozmiarach takich jak exodus kadr naukowych w latach stanu wojennego. To jest…
Wiara
Prefekt na nowe czasy
Doma Matejko
Franciszek mianował szefem Dykasterii Nauki Wiary swojego doradcę, Argentyńczyka Víctora Manuela Fernándeza. Ma on tylu sprzymierzeńców, co przeciwników.
Bóg, bąki i dziecko
O. Wacław Oszajca SJ
Zdarza się, że dostęp do Nadprzyrodzoności teologia zasłania, a poezja odsłania.
Sudoku i liturgia
Marcin Choduń
Została wychowana w tradycyjnej rodzinie rzymskokatolickiej i w życiu nie pomyślałabym, że któregoś dnia mogę zostać księdzem – mówi Maria Kubin.
Świat
Szkoła albo śmierć
Marcin Kędzierski
Jedną z głębszych przyczyn rewolty na francuskich ulicach jest zapaść systemu edukacji: przestał on spełniać funkcje, do jakich został powołany dwieście lat…
Hiszpański sposób na transplantacje
Agnieszka Zielińska
Od ponad 30 lat Hiszpania jest światowym liderem w liczbie pobieranych organów i przeszczepów. Co roku to szansa na życie dla kilku tysięcy ludzi. Takich jak…
Głód czerwonego smoka
Marta Zdzieborska
Pekin rozszerza strefę wpływów, żerując na słabych państwach zabiegających o inwestycje zagraniczne. Najnowszy cel to Kuba.
Historia
Gwardziści przeciw syjonistom
Grzegorz Skrukwa
Szukając jego źródeł, sięgnijmy po dzieje zakulisowych grup w strukturach władzy i kultury Związku Sowieckiego.
Nauka
Gdy chorują pszczoły
Justyna Kierat
Życie w zorganizowanej społeczności ma swoje zalety – łatwiej o pożywienie i bezpieczeństwo. Trudniej jednak o zachowanie higieny. Przynajmniej u owadów.
Kultura
Pan Wrzątek
Wojciech Albiński
Na spotkaniu autorskim spytano Sieńczyka, skąd wziął pomysł na opowieść o człowieku, który dla złagodzenia cierpienia kociąt chodził wokół nich, by pchły…
Niewdzięczny kraj
Karolina Przewrocka-Aderet
Zeruya Shalev: Premier Nataniahu uprawia rodzaj przemocy domowej. Karze swoje państwo za samą podejrzliwość wobec niego.
Czarny scenariusz
Michał Walkiewicz
Z powodu nieuregulowanych tantiem z internetu oraz strachu przed automatyzacją ich dotychczasowej pracy, na ulice wyszli scenarzyści filmowi. Trwa strajk.
Jazda na wstecznym
Anita Piotrowska
Dobrze czasem zobaczyć, z czego śmieją się nasi bliscy i zarazem dość odlegli kulturowo sąsiedzi. Zwłaszcza że czeskich filmów u nas ostatnio jak na lekarstwo
Świat Świetlickiego
Lektor
Czytam Świetlickiego ponad trzy dekady i jego świat – świat jego wierszy – stał się jakoś mój.
Felietony
Indiana Jones i wielka obietnica
Tomasz Stawiszyński
Filmowy archeolog obiecuje zaspokojenie jednej z najbardziej palących potrzeb naszej epoki.
Beatyfikacja narodu polskiego
Zuzanna Radzik
Czytam też o tym, jak Wiktoria Ulmowa zwierzyła się na spowiedzi, że chce iść na kurs rolniczy, ale ksiądz zniechęcił ją, strasząc piekłem. Boję się…
Nie mój zgon
Eliza Kącka
Chełmska, przychodnia. rejestratorka w telefon: „ja nie pomogę w kwestii zgonu”. pauza. „to nie nasz rejon”. pauza. „proszę pana, zgon jest możliwy w dzielnicy…
Rezerwat krzyku
Olga Drenda
Możliwe, że to ma coś wspólnego ze zwyczajem krzyczenia na telewizor.
O montażu
Stanisław Mancewicz
Nieodległa przyszłość będzie wypełniona rzeczywistą nierzeczywistością i zaiste, nie bardzo wiadomo, jak się do niej przygotować.
Smaki
Pierwsza potrzeba
Paweł Bravo
Na ile jesteśmy w stanie zejść z jakości, gdy idziemy na targ z tą samą stówą co rok temu, a ceny o jedna trzecią wyższe?
Zmysły
Indiańskie lato
Bartosz Hlebowicz
Adam Fortunate Eagle, Czipewej z rezerwatu Red Lake, po wylądowaniu w Rzymie oświadczył, że „prawem odkrycia, obejmuje Włochy w posiadanie”. Żartował.