Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
młodzież
Artykuły na ten temat
„Będzie ciężko”. Ukazał się raport o dojrzewaniu polskich chłopców
Maciej Müller
„Dasz radę, mordeczko, uwierz w siebie”. „Będzie ciężko, ale to, co czujesz, nie jest tym, co jest naprawdę. Kocham cię”. „Będzie dobrze”. To odpowiedzi…
Widmo młodości. Czy czeka nas wojna pokoleń?
Klaus Bachmann
Młodzi mają solidne powody do sceptycyzmu wobec demokracji. Jeśli ich nie włączymy w proces decydowania o współczesnym świecie, zrobią nam niemiły prezent na…
Kultura wiecznej terapii
Dominika Tworek
Nigdy w historii nie martwiliśmy się aż tak mocno o zdrowie psychiczne: własne i naszych dzieci. To dowód, że jesteśmy bardziej świadomi swoich problemów i …
To nieprawda, że młodzi nie interesują się polityką
Paweł Marczewski
Nie interesują się taką polityką, jaką proponuje większość polskich partii. Głównie PiS, ale nie tylko.
Co o patriotyzmie sądzą młodzi?
Michał Senk
,
Grzegorz Nurek
MICHAŁ SENK, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II: Młodzi Polacy chcą pomagać tym, których postrzegają jako ofiary przemocy i dyskryminacji. Aktywnie włączają…
Jak uniknąć wojny pokoleń
Paweł Marczewski
Najgłębszy podział przebiega dziś nie między zwolennikami rządu i opozycji, ale między starszymi a młodszymi Polakami. Partie już go wykorzystują.
Marcin Napiórkowski: Szkoła potrzebuje opowieści
Marcin Napiórkowski
,
Przemysław Wilczyński
MARCIN NAPIÓRKOWSKI, semiotyk kultury: Gdybym miał doradzić politykom wybór najważniejszej rzeczy, którą trzeba się zająć, odpuściłbym nawet ochronę zdrowia,…
O młodzieży
Stanisław Mancewicz
Dziaders – słyszeliśmy i słyszymy w kółko – cokolwiek powie, cokolwiek zrobi, cokolwiek na siebie wdzieje, to boki zrywać. Najlepiej trzymać go w zoo albo…
Z drugiej strony internetu
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
Pandemia nadała nowy sens pytaniom o skutki zanurzenia młodych ludzi w przestrzeni wirtualnej. Ale przeniesienie ich komunikacji do sieci może mieć zaskakujące…
Szkoła i antywartości
Rafał Pankowski
,
Jędrzej Dudkiewicz
Rafał Pankowski, socjolog i politolog: Przekonanie, że im wyższy poziom edukacji, tym wyższy poziom tolerancji czy świadomości obywatelskiej, jest niestety…
Polska jesień radykalna
Paweł Bravo
Najmłodsze roczniki bardziej, niż dotąd sądzono, różnią się preferencjami od pokoleń rodziców i dziadków.
Bunt młodych
Katarzyna Zielińska
,
Artur Sporniak
KATARZYNA ZIELIŃSKA, socjolożka religii: Krytyka Kościoła wyrażana na ulicach to reakcja na mocno zhierarchizowaną strukturę i paternalistyczne podejście do…
Niepodległość nieparlamentarna
Paulina Górska
,
Marcin Napiórkowski
Głównym przeciwnikiem bieżących protestów nie jest PiS czy Kościół, lecz bardziej ogólna kategoria „dziadersa”, który uzurpuje sobie prawo do decydowania o…
Powrót do przyszłości
Anna Dziewit-Meller
Gdy kończyłam studia, Polska weszła właśnie do Unii, można było ruszyć na Zachód. Po obietnice, które – już dziś to wiemy – były na wyrost.
Złość piękności nie szkodzi
Anna Dziewit-Meller
W Polsce gniew stał się tym, co Marek Koterski w „Dniu świra” kazał wyrażać Adasiowi Miauczyńskiemu: gniewem wsobnym, artykułowanym pod nosem, zza zaciśniętych…
Piątek, dzień niecierpliwości
Paweł Bravo
Tłumy uczniów na ulicach polskich miast były dotąd nieomylnym sygnałem, że właśnie jest 21 marca – pierwszy dzień wiosny i zarazem święto usankcjonowanych…
Jestem Mata, ksywkę wymyślił mi papa
Monika Ochędowska
Dlaczego wokół kawałka „Patointeligencja” tyle szumu? Bo Michał Matczak nie nawija na ławce pod blokiem, a z mieszczańskiego salonu i dziedzińca renomowanego…
Sto dni do matury
Anna Dziewit-Meller
Utwór „Patointeligencja” w ciągu doby od wrzucenia do sieci miał milion odsłon. Na teledysku grupka chłopaków stoi na tle budynku jednego z najlepszych…
Hajp na alternatywki
Monika Ochędowska
Gdy „młodzieżowymi” słowami zaczynają mówić dziennikarze wszystkich mediów, nastolatki już dawno ich nie używają.
Sto razy trudniejsze
Szymon Hołownia
Wizyty w kilku szkołach średnich, skumulowane w ciągu parunastu dni, pozwoliły mi zajrzeć za horyzont czasu i przekonać się, jak może wyglądać świat za…
Jeszcze nie mają głosu
Adam Robiński
Na ostatniej przedwyborczej prostej walczące partie przypomniały sobie o środowisku.
To już walka o życie
Szymon Hołownia
W ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, uczniowie próbowali zmusić nas – czyli tych, którzy dziś okradają ich z ich wody, powietrza i ziemi – do rachunku…
Ulga dla młodych, czyli PIT na wodę
Marek Rabij
Rząd zwolnił właśnie z podatku dochodowego wszystkich podatników do 26. roku życia. Przy tej okazji władza udzieliła wchodzącym na rynek pracy kilku niezwykle…
Edukacja seksualna: porozmawiajcie z nimi
Maciej Müller
Edukacja seksualna nie jest kategorią wyodrębnioną od reszty rzeczywistości, o której mówi się specjalnym tonem w specjalnym czasie. Ona wpisuje się w…
Pokolenie ciągłej niestabilności
Paweł Pieniążek
Pierwsza generacja, która wyrosła już za istnienia niepodległej Ukrainy, coraz mocniej zaznacza swoją pozycję w społeczeństwie i domaga się zmian. Jednym z…
Mężczyźni, którzy nie rozumieją kobiet
Anna Dziewit-Meller
Nie ma offline i online
Jacek Pyżalski
,
Przemysław Wilczyński
Dr hab. Jacek Pyżalski, pedagog, ekspert w zakresie edukacji medialnej: Myśląc o naszych dzieciach i ich zachowaniach w internecie, namalowaliśmy sobie ich…
Kiedy dziecko chce się zabić
Prof. Maciej Pilecki
,
Maciej Müller
Rośnie liczba właściwie zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży. Nie tylko prób samobójczych, ale też samouszkodzeń, zaburzeń lękowych i odżywiania,…
Francja: zakaz smartfonów w szkołach
WP / NZZ
,
AFP
Mieszkanie z widokiem na przyszłość
Dorota Bidzińska
Od dwudziestu lat ks. Józef Krawiec i strzelecka Barka pomagają zagrożonym bezdomnością. Teraz barkowicze chcą dać dobry start wchodzącym w dorosłość…
Głębiej nie ma nic
Ryszard Izdebski
,
Katarzyna Kubisiowska
Ryszard Izdebski, psycholog kliniczny: Problem w tym, że my się tak naprawdę nie znamy. Lajki nie przytrzymają kogoś, kto chce skoczyć z okna, a kumpel jednak…
Bunt dwukierunkowy
Mariusz Sepioło
Młodzi w Polsce są tak samo podatni na laicyzację, jak ci w Niemczech czy Francji. Czy Światowe Dni Młodzieży lub Lednica są dla niej alternatywą?
Naśladując „szaleństwo” naszego Boga
Ks. Adam Boniecki
Franciszek liczy na działania, które w społeczeństwie uruchomią nowe dynamizmy, zaangażują nowych ludzi. Czy wpłynął na Polaków?
Jak zejść z kanapy
Artur Sporniak
,
Błażej Strzelczyk
W Polsce Franciszek poruszył wiele serc, sumień i umysłów. Co dalej? Zapytaliśmy praktyków, jak jego wskazania przełożyć na konkret życia.
Okno: czy początek ŚDM mógłby być lepszy?
Ks. Adam Boniecki
Prosta opowieść, odczytana z niebywałym przejęciem przez Franciszka, ustawiła cały dalszy ciąg spotkań w perspektywie rzeczy ostatecznych. Ale i bardzo…
Po drugiej stronie lustra
Agata Okońska
Dzisiejsze dzieci żyją w świecie całkowicie niewirtualnym. To nie YouTube jest ich największym problemem.
Autorytet na kliknięcie myszy
Błażej Strzelczyk
,
Maciej Budzich
Maciej Budzich, autor bloga „mediafun”: Widzami najniższej ligi YouTube’a łatwo manipulować. Są naiwni i apatyczni. Z drugiej strony należy pamiętać, że twórcy…
Bluzg, jutub i hajs
Mariusz Sepioło
To youtuberzy najgłębiej kształtują sposób myślenia i patrzenia na świat naszych dzieci i wnuków. Jeśli będą mówić, że liczą się dobre ciuchy, dzieciaki będą…
Pierwsza ćwiartka w plecy
Mariusz Sepioło
Skończyli 25 lat i studia. Zaczęli dorosłe życie. Już na starcie czują się zagubieni, zmęczeni, bezsilni.
Tu też jest Ukraina
Łukasz Wenerski
,
Andriy Korniychuk
,
Przemysław Wilczyński
Łukasz Wenerski i Andriy Korniychuk, autorzy raportu na temat społecznego zaangażowania Ukraińców za granicą: Warto, by kapitał społeczny, który zbudowali…
Mniej pielgrzymów na ŚDM
Artur Sporniak
Z raportu krakowskiego magistratu wynika, że zaktualizowano prognozowane maksymalne liczby uczestników na poziomie 1,5–2 mln osób.
Młoda Polska albańska
Mariusz Sepioło
Znają jego piosenki na pamięć. Chcą się na nim wzorować, niektórzy już go naśladują. Czego nastolatki uczą się od rapera Popka?
Z dopalaczami trzeba inaczej. List do Ministra Zdrowia
Kalina Błażejowska
Panie Ministrze, najwyraźniej nie jest Pan na bieżąco. Harcerze tu nie pomogą, pomóc może tylko zmiana polityki narkotykowej - Kalina Błażejowska pisze list do…
¡Hasta la vista, America!
O. Kasper Mariusz Kaproń OFM
„Słowo centralne w duchowości chrześcijańskiej, to gościnność” - powiedział Franciszek. To słowa znacząco brzmiące w Polsce.
Młodzież z partią (się rozlicza)
Antoni Dudek
Historia rozmaitych buntów i rewolucji wskazuje, że ich siłą napędową najczęściej była młodzież. Nie inaczej było w Polsce przez cały okres 1945-1989. Także…
Robotnicy ’80
Jerzy Eisler
W sierpniu 1980 roku strajkom na Wybrzeżu nadawali ton robotnicy młodsi wiekiem, urodzeni i wychowani już w powojennej Polsce. Byliśmy wówczas świadkami…
Wychowani do wolności
Filip Musiał
Mieli kilka lat, gdy ich ojcowie w 1939 r. ruszali na front. Potem widzieli, jak starsi bracia wymykają się na konspiracyjne spotkania. Ich czas nadszedł pod…
Generacja ’89
Marek Wierzbicki
Byli w starszych klasach podstawówki, gdy Jan Paweł II po raz pierwszy przyjechał do Polski. Potem widzieli, jak rodzice i starsi bracia angażują się w…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »