„Będzie ciężko”. Ukazał się raport o dojrzewaniu polskich chłopców

„Dasz radę, mordeczko, uwierz w siebie”. „Będzie ciężko, ale to, co czujesz, nie jest tym, co jest naprawdę. Kocham cię”. „Będzie dobrze”. To odpowiedzi nastolatków na pytanie, co by powiedzieli 10-letnim sobie.

17.10.2023

Czyta się kilka minut

polya_olya / Shutterstock

Inni dorzucali rady: „Rozmawiaj więcej z rodzicami”, „Szukaj przyjaciół”, „Jeb wszystko”, „Nie słuchaj innych, ufaj tylko sobie”, „Nie bój się wyrażać swoich emocji i uczuć, bądź otwarty na nowe doświadczenia”. Ale też: „Na pewno powiedziałbym mu, aby nie przejmował się opinią innych ludzi i w bardzo trudnych chwilach nigdy nie decydował się na samookaleczanie”; „Rozpisałbym mu listę z datami i wydarzeniami oraz wskazał, co i jak zrobić, albo czego nie robić”.

To fragment wydanej ostatnio publikacji „Dojrzewanie polskich chłopców – raport”. Przygotowały go Fundacja moonka, która zajmuje się działalnością edukacyjną w temacie dojrzewania młodzieży (wydała m.in. poradniki dla dziewcząt i chłopców pt. „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie”) oraz infuture.institute, specjalizujący się w analizach, prognozach i badaniach trendów. Raport opiera się na badaniu ilościowym przeprowadzonym na grupie 300 chłopców i młodych mężczyzn w wieku 16–25 lat w Polsce oraz na dwunastu pogłębionych wywiadach z mężczyznami w wieku 18–25 lat. Badania statystyczne poprzedziła analiza mediów społecznościowych oraz serwisów internetowych.

Prawo do bycia słabym

90 proc. chłopców podkreśla, że okres dojrzewania wiąże się z poważnymi wyzwaniami. Wśród nich wymieniają naukę w szkole (53 proc.), życie uczuciowe (51 proc.), zdrowie psychiczne (47 proc.) oraz relacje koleżeńskie (41 proc.) i z matką oraz ojcem (po 35 proc.).

Chłopcy wskazują, że szkoła przez natłok zadań i wprowadzanie sztywnych ram ocen nie pozwala im rozwijać się, eksperymentować, okazywać słabości i wątpliwości. Jeden z badanych postuluje, by szkoły zadbały „o indywidualizm – poczucie, że mogę mieć inne zdanie, że nie jestem owieczką w stadzie. Chciałbym wcześniej nabyć świadomość tego, że mam prawo być w czymś słaby”. 

Badani wskazują, że w ich otoczeniu wciąż jest silny „stereotyp mężczyzn, którzy nie proszą o pomoc, nie rozmawiają o swojej kondycji psychicznej, nie pokazują emocji ani słabości – i że wpływa to na ich postawy”.

Stereotyp nakazujący ukrywać swoje emocje (związany z hasłem „chłopaki nie płaczą”) wywołuje u 3/4 badanych złość, zniechęcenie i bezsilność. „Negatywne emocje wzbudza w chłopcach także stereotyp dotyczący ścisłego podziału rzeczy i kolorów na te przeznaczone tylko dla kobiet albo tylko dla mężczyzn (przykładem jest określenie »babski kolor«)”.

Świat stereotypów

Ponad jedna czwarta chłopców wspomina o problemie prześladowań rówieśniczych. Ich przyczyną są m.in. stereotypy dotyczące płci. „Przez to, że tańczę, spotkałem się z megakrzywdzącym odbiorem, bo moi koledzy uważali, że facet nie powinien tego robić, że w ogóle what the fuck? Powinienem grać w piłkę, a nie tańczyć!” – mówi jeden z chłopców. Inny dodaje: „Chciałbym żeby nauczyciele, szczególnie WF-u, reagowali publicznie, kiedy ktoś jest wyśmiewany ze względu na to, jak wygląda albo jakie ma osiągnięcia w sporcie”.

Chłopcy dużo mówią o kryzysie męskiej przyjaźni. „Pozostają na poziomie bycia kumplem, ale nikim więcej, bo jest się albo posądzonym o bycie gejem, albo wyśmianym” – piszą autorzy raportu. Wskazują przy tym, że w porównaniu do poprzednich pokoleń zmalało napięcie między nastolatkami a rodzicami. „Prawie co piąty badany deklarował, że to mama lub tata stanowi dla niego wzór. Tak wysoka pozycja rodziców może świadczyć o tym, że dziś – częściej niż̇ w pokoleniach wcześniejszych – opiekunowie traktowani są jako partnerzy do rozmów, zabaw, wspólnych gier i spędzania wolnego czasu”.

Co dziesiąty chłopiec nie akceptuje swojego wyglądu. Co czwarty jako przyczynę tego wskazuje swoją wagę. Badania nie zaskakują: źródłem stereotypów na temat wyglądu jest internet. „Na facebookach i instagramach widzi się tylko facetów napompowanych, umięśnionych, chodzących na siłownię” – mówi jeden z respondentów. Inny dodaje: „Zawsze byłem wobec siebie nadmiernie krytyczny, bo byłem pulchny i niezbyt dobry w sporcie. Media społecznościowe obnażyły moją niepewność, sprawiły, że moje kompleksy się pogłębiły”.

Tata autorytet

66 proc. badanych na pytanie, na ile zna i rozumie swoje emocje, deklaruje, że jest w kontakcie ze swoim światem wewnętrznym; co dziesiąty przyznaje, że nie rozumie uczuć. Także w tej dziedzinie można zaobserwować dokonujące się zmiany na plus. Jeden z badanych opowiedział: „Mój ojciec w trudnej sytuacji potrafił być opanowany, ale i potrafił się przy nas rozpłakać. To jest coś, co bardzo podziwiam. Myślę, że to też jest coś, czym mi imponuje. Troszczył się nie tylko o finanse czy różne codzienne sprawy, lecz także o sprawy emocjonalne. Bardzo to doceniam”. 

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w badaniach jakościowych ojciec był częściej wskazywany jako autorytet, jednak „w rozwiązywaniu swoich wyzwań chłopcy raczej zwracają się do mamy niż do taty (odpowiednio 47 proc. i 34 proc. wskazań)”.

Zdrowa przestrzeń

Jak wesprzeć dorastającego chłopca? Ostatni rozdział poświęcono wskazaniom dla nauczycieli i rodziców. Oto niektóre z nich:

 • Zrewiduj krytycznie własne przekonania i stereotypy na temat płci i seksualności oraz zastanów się, jak schematy myślenia o chłopcach i męskości wpływają na twoje postawy, kontakty międzyludzkie oraz oczekiwania i zachowania wobec chłopców i mężczyzn. Nabierz dystansu do tego, czego nauczono Cię o »prawdziwej męskości«.
 • Zachowuj równowagę między kontrolą i ochroną ze strony dorosłych/instytucji a autonomią i samosterownością chłopców.
 • Rozmawiaj o szkodliwości stereotypów i uprzedzeń ze względu na płeć.
 • Zadbaj o przestrzeń do okazywania wątpliwości, dzielenia się trudnościami i różnorodnymi opiniami. 
 • Pozwól okazywać słabość, przyznać się do błędu, mieć gorszy dzień, „rozkleić się”.

Raport można ściągnąć bezpłatnie ze strony infuture.institute.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Należy do zespołu redaktorów prowadzących wydania drukowane „Tygodnika” i zespołu wydawców strony internetowej TygodnikPowszechny.pl. Z  „Tygodnikiem”… więcej