Ładowanie...
Hajp na alternatywki
Hajp na alternatywki
Podobnie jest z alternatywą: zwykle to, co uważamy za hipsterskie, było takie trzy sezony temu. Moda jest dziś efemeryczna, rozproszona w coraz krótszych cyklach hajpu [od ang. hype: szum medialny wokół czegoś, sprawiający, że staje się to modne – red.], błyskawicznie kopiowana i kapitalizowana przez popkulturę.
Wyłonione w plebiscycie Wydawnictwa Naukowego PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2019 to „alternatywka”. Oznacza inspirującą się nastoletnią piosenkarką Billie Eilish dziewczynę z kolorowymi włosami, w obszernej bluzie Trashera i rajstopach-kabaretkach wystających spod podartych jeansów. To już raczej mainstream niż alternatywna subkultura – jedna z piosenek Eilish znalazła się właśnie w pierwszej dziesiątce najczęściej odtwarzanych kawałków serwisu YouTube.
Ale wśród wyróżnionych w plebiscycie słów widać ciekawszy trend: dominują wzbudzające w 2019 r. wiele emocji feminatywy, rzeczowniki rodzaju żeńskiego. Oprócz alternatywki i jej przeciwieństwa – konserwatywki – mamy m.in. jesieniarę (miłośniczkę jesieni) czy koniarę (fankę jeździectwa). ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]