Reklama

Ładowanie...

Marcin Napiórkowski: Szkoła potrzebuje opowieści

31.10.2022
Czyta się kilka minut
MARCIN NAPIÓRKOWSKI, semiotyk kultury: Gdybym miał doradzić politykom wybór najważniejszej rzeczy, którą trzeba się zająć, odpuściłbym nawet ochronę zdrowia, a wybrał edukację. Chirurg uratuje kilku nauczycieli, nauczyciel wychowa stu chirurgów.
Rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublińcu, 1 września 2022 r. DANIEL DMITRIEW / FORUM
M

MARCIN NAPIÓRKOWSKI: Może być tutaj, na rogu?

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: Bardzo proszę. Ale właściwie dlaczego?

Liczące już kilkadziesiąt lat badania Roberta Sommera sugerują, że takie rozmowy jak nasza najlepiej prowadzi się właśnie przez narożnik stołu [siadamy przy konferencyjnym blacie w siedzibie redakcji „TP” – dopisek PW]. Gdy sadowimy się naprzeciwko siebie, stajemy się „pozycyjni”, co pasuje np. do negocjacji. Kiedy chcemy współpracować, najlepiej siedzieć po tej samej stronie stołu. Dla nas najlepszy będzie róg.

Skoro już Pan zepsuł plan początku rozmowy, pociągnijmy ten temat. Nic tak wiele nie mówi o polskiej edukacji niż to, jak względem siebie siedzą uczniowie i nauczyciel.

To jest układ tworzący jasną sytuację komunikacyjną: jedna osoba ma prawo głosu i umieszczona jest w punkcie centralnym – dawniej często na...

17480

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/polska-szkola-6502

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]