Mniej pielgrzymów na ŚDM

Z raportu krakowskiego magistratu wynika, że zaktualizowano prognozowane maksymalne liczby uczestników na poziomie 1,5–2 mln osób.

16.05.2016

Czyta się kilka minut

Święto Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Fot: Damian Klamka/EASTNEWS /
Święto Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Fot: Damian Klamka/EASTNEWS /

W Światowych Dniach Młodzieży może uczestniczyć mniej osób, niż prognozowano. Z comiesięcznego raportu krakowskiego magistratu, opisującego stan przygotowań na dzień 30 kwietnia, wynika, że zaktualizowano prognozowane maksymalne liczby uczestników na poziomie 1,5–2 mln osób. Według danych Komitetu Organizacyjnego ŚDM na koniec kwietnia swoje uczestnictwo zadeklarowało ok. 600 tys. osób, w tym potwierdziło rezerwację ok. 190 tys. osób.

Choć uczestników być może będzie mniej, nie wiadomo, czy krakowskie MPK podoła z utrzymaniem płynności komunikacji. Z raportu wynika, że komunikacja publiczna przewozi w ciągu godziny około 41,6 tys. osób. Dostępna rezerwa taboru (70 tramwajów i 120 autobusów) umożliwia zwiększenie tej liczby jedynie o ok. 15 tys. osób na godzinę. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu do końca maja opracuje siatkę połączeń i linie specjalne do obsługi mieszkańców i uczestników uroczystości. Do 10 lipca przygotuje rozkłady jazdy połączeń komunikacji publicznej.

Uruchomiono już drogę łączącą Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki z węzłem Rybitwy w Krakowie. Obecnie trwa budowa m.in. kładki pieszej łączącej Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, która ukończona będzie w ostatnich dniach maja. W Krakowie wyznaczono miejsca na
55 parkingów, które mają pomieścić m.in. 5600 autokarów. Na czas ŚDM władze miasta udostępnią 55 hydrantów i 43 zdroje z pitną wodą oraz 184 szkoły na noclegi dla ok. 60 tys.osób.

Na terenie miasta będzie zorganizowany cykl katechez i spotkań o charakterze religijnym, głównie w obiektach sakralnych (ok. 260 lokalizacji). Odbywać się będzie także Festiwal Młodych z bogatym programem koncertów, przedstawień i projekcji filmowych (m.in. na Rynku Głównym, na Małym Rynku, placu Szczepańskim, Rynku Podgórskim i placu Bohaterów Getta).

Do 30 czerwca przygotowana zostanie w różnych wersjach językowych aplikacja „Kraków”, będąca bezpłatnym przewodnikiem miejskim, przeznaczonym dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android oraz iOS. Podczas ŚDM magistrat chce także promować ofertę turystyczną, kulturalną, edukacyjną i sportową Krakowa.
W najbliższych dniach swój raport ogłosi również wojewoda. Zgodnie ze specustawą będzie to plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas ŚDM.

Ma on zawierać m.in. oznaczenie dróg dojścia i rozchodzenia się pielgrzymów, dróg dojazdowych dla pojazdów służb ratowniczych, a także oznaczenie stałych punktów pomocy medycznej. W dokumencie znajdą się też informacje o rozmieszczeniu parkingów i stref szczególnych, podlegających wzmocnionej ochronie. Powinien on również zawierać dane o sposobie identyfikacji pielgrzymów i innych osób biorących udział w ŚDM oraz organizacji i oznakowaniu służb porządkowych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 21/2016