Reklama

Mniej pielgrzymów na ŚDM

Mniej pielgrzymów na ŚDM

16.05.2016
Czyta się kilka minut
Z raportu krakowskiego magistratu wynika, że zaktualizowano prognozowane maksymalne liczby uczestników na poziomie 1,5–2 mln osób.
Święto Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Fot: Damian Klamka/EASTNEWS
W

W Światowych Dniach Młodzieży może uczestniczyć mniej osób, niż prognozowano. Z comiesięcznego raportu krakowskiego magistratu, opisującego stan przygotowań na dzień 30 kwietnia, wynika, że zaktualizowano prognozowane maksymalne liczby uczestników na poziomie 1,5–2 mln osób. Według danych Komitetu Organizacyjnego ŚDM na koniec kwietnia swoje uczestnictwo zadeklarowało ok. 600 tys. osób, w tym potwierdziło rezerwację ok. 190 tys. osób.

Choć uczestników być może będzie mniej, nie wiadomo, czy krakowskie MPK podoła z utrzymaniem płynności komunikacji. Z raportu wynika, że komunikacja publiczna przewozi w ciągu godziny około 41,6 tys. osób. Dostępna rezerwa taboru (70 tramwajów i 120 autobusów) umożliwia zwiększenie tej liczby jedynie o ok. 15 tys. osób na godzinę. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu do końca maja opracuje siatkę połączeń i linie specjalne do obsługi mieszkańców i uczestników uroczystości. Do 10 lipca przygotuje rozkłady jazdy połączeń komunikacji publicznej.

Uruchomiono już drogę łączącą Campus Misericordiae w Brzegach k. Wieliczki z węzłem Rybitwy w Krakowie. Obecnie trwa budowa m.in. kładki pieszej łączącej Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, która ukończona będzie w ostatnich dniach maja. W Krakowie wyznaczono miejsca na
55 parkingów, które mają pomieścić m.in. 5600 autokarów. Na czas ŚDM władze miasta udostępnią 55 hydrantów i 43 zdroje z pitną wodą oraz 184 szkoły na noclegi dla ok. 60 tys.osób.

Na terenie miasta będzie zorganizowany cykl katechez i spotkań o charakterze religijnym, głównie w obiektach sakralnych (ok. 260 lokalizacji). Odbywać się będzie także Festiwal Młodych z bogatym programem koncertów, przedstawień i projekcji filmowych (m.in. na Rynku Głównym, na Małym Rynku, placu Szczepańskim, Rynku Podgórskim i placu Bohaterów Getta).

Do 30 czerwca przygotowana zostanie w różnych wersjach językowych aplikacja „Kraków”, będąca bezpłatnym przewodnikiem miejskim, przeznaczonym dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android oraz iOS. Podczas ŚDM magistrat chce także promować ofertę turystyczną, kulturalną, edukacyjną i sportową Krakowa.
W najbliższych dniach swój raport ogłosi również wojewoda. Zgodnie ze specustawą będzie to plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas ŚDM.

Ma on zawierać m.in. oznaczenie dróg dojścia i rozchodzenia się pielgrzymów, dróg dojazdowych dla pojazdów służb ratowniczych, a także oznaczenie stałych punktów pomocy medycznej. W dokumencie znajdą się też informacje o rozmieszczeniu parkingów i stref szczególnych, podlegających wzmocnionej ochronie. Powinien on również zawierać dane o sposobie identyfikacji pielgrzymów i innych osób biorących udział w ŚDM oraz organizacji i oznakowaniu służb porządkowych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie jestem zdziwiona. Jakbym miała ciemniejszą skórę i niesłowiański wygląd, tez bym się zastanawiała czy warto tu przyjeżdżać, skoro w każdej chwili mogę dostać bęcki za "zły" wygląd. Kto sieje wiatr...

No właśnie, a pielgrzymi na ŚDM są z Wisłą czy z Cracovią?

No i czy popierają Targowicę i in vitro? A może bruzdy wyczuwalne na głowie mają? Nie mówiąc o tym czy Papież Franciszek jest dla nich Papieżem?

Och, jak się trafi jakiś odmieniec, to tym razem nasz KK go nie potępi... W drodze wyjątku.

Będą musieli przejść szybki kurs znajomości klubów, by te dni przeżyć.

I najlepiej niech nie opuszczają akademika. Bo może się na nich jakiś Polak - Patriota - Katolik napatoczyć. Obraz ten może obrazić uczucia religijne tegoż patrioty. A to już pod Kodeks podchodzi.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]