Szkoła i antywartości

Rafał Pankowski, socjolog i politolog: Przekonanie, że im wyższy poziom edukacji, tym wyższy poziom tolerancji czy świadomości obywatelskiej, jest niestety błędne.

Reklama

Szkoła i antywartości

Szkoła i antywartości

01.03.2021
Czyta się kilka minut
Rafał Pankowski, socjolog i politolog: Przekonanie, że im wyższy poziom edukacji, tym wyższy poziom tolerancji czy świadomości obywatelskiej, jest niestety błędne.
Młodzież Wszechpolska przed warszawskim ratuszem protestuje przeciwko propozycji zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet, luty 2021 r. KATARZYNA PIERZCHAŁA / EAST NEWS
J

JĘDRZEJ DUDKIEWICZ: W działaniach radykalnych ugrupowań prawicowych uczestniczą też dobrze wyedukowani ludzie z klasy średniej. To porażka polskiej szkoły?

RAFAŁ PANKOWSKI: Od kilkudziesięciu lat nasz system edukacji jest nastawiony na model technokratyczny, opierający się na przekazywaniu – mniej lub bardziej skutecznie – określonego zasobu wiedzy i umiejętności. Jednocześnie w znacznym stopniu ignorowane są w nim wartości humanistyczne. Te zaś są bardzo istotne dla funkcjonowania społeczeństwa demokratycznego. Chodzi o to, byśmy rozumieli, jaki w ogóle jest sens państwa jako wspólnoty obywateli, i aby były nam bliskie tak fundamentalne sprawy, jak szacunek dla drugiego człowieka, różnorodności, odmienności.

Nawet jeśli w szkole nie jest realizowany określony pomysł na wychowanie, to i tak działa tzw. ukryty program wychowawczy. Nauczyciel nie musi...

18895

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W działaniach radykalnych ugrupowań lewicowych uczestniczą też dobrze wyedukowani ludzie z klasy średniej. To porażka polskiej szkoły? Myślę, że tak. Wielu z moich znajomych o lewicowych poglądach wulgarnie i z pogardą wypowiada się o księżach i ludziach religijnych. Odczuwam spory dyskomfort w ich towarzystwie.

pewnie ze wzajemnością

Jak ktoś porównuje polską radykalną prawicę i radykalną lewicę, po czym twierdzi że to symetryczne zjawiska, to ręce opadają. Czy polska władza kokietuje radykalnych lewicowców? Czy w dniu marszów lewicy księża i dresy chowają się po domach? Czy Biały Dom był zamknięty dla polskich oficjeli na prośbę Watykanu czy Izraela?

Cóż takiego pan Pankowski nam w tym wywiadzie powiedział, czego nie wiedzielibyśmy wcześniej? Faszyzm, neoliberalizm, tolerancja, polska szkoła zła, Facebook, transformacja ustrojowa, itd. itp. Nudzą już te pseudo-inteligenckie banały powtarzane w sosie nadętej nomenklatury, przepijane śmietanką naszych — pochyl się Boże nad nami grzesznymi — mediów. Mdłość tych podziałów, wypoconych interpretacyj, miałkość ich formy i ogólna pustota może tylko odstręczać i przeszywać dreszczem. Weźmy na tapet ten fragment: "Uczelniany boom przez lata miał na celu zagospodarowanie młodych ludzi z rynku pracy, by w ten sposób zmniejszyć społeczne skutki bezrobocia. Sam fakt upowszechnienia studiów wyższych nie jest niczym złym, ale przy okazji nastąpiła też wyraźna dewaluacja dyplomu. Z jego wartością jest bardzo różnie, chociaż sam fakt jego posiadania świadczy o pewnych aspiracjach." Co to za krągłości! Co to za "boom"! Słowa niesione własną inercją, bo nie rozumem czy doświadczeniem, od czytania których moje poczucie wstydu więdnie i zarazem pęcznieje. Czy ktoś poważny (wliczając autora?) wierzy w te myślopodobne twory? Tygodniku Powszechny! Kiedyż porzucisz ten poziom pisadła dla ćwierć-inteligentów i wrócisz na swój tron ku pokrzepieniu wiernych czytelników? Zaklinam Cię!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]