Książki w Tygodniku

Serwis specjalny

Książki w Tygodniku

Literatura faktu i eseje, poezja i proza. Recenzje nowości wydawniczych i rozmowy z twórcami. Piszą dla nas: Wojciech Bonowicz, Olga DrendaHanna KrallDorota MasłowskaJacek PodsiadłoAndrzej Stasiuk, Tomasz Stawiszyński. Co środę najlepsza literatura!

Portrety

Zeruya Shalev / GAWRISCH / ULLSTEIN BILD / GETTY IMAGES
Zeruya Shalev: Premier Nataniahu uprawia rodzaj przemocy domowej. Karze swoje państwo za samą podejrzliwość wobec niego.
W połowie jestem ze wsi. A może w trzech czwartych. Jak my wszyscy. Czytając o surowym życiu naszych babek i prababek, przyglądamy się sobie.
Fragment ilustracji z albumu „Spotkanie po latach”, Reprodukcja dzięki uprzejmości autora i Wydawnictwa Literackiego /
Na spotkaniu autorskim spytano Sieńczyka, skąd wziął pomysł na opowieść o człowieku, który dla złagodzenia cierpienia kociąt chodził wokół nich, by pchły przeskoczyły na jego łydki. Tak, to był sam Sieńczyk.

Lektor poleca

Debiut i pastisz
Debiut Roberta Walsera z 1904 r. był dosyć przewrotny. Właśnie ukazuje się po polsku, w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz.
Wyspa i apokalipsa
Akcja powieści, łączącej fabułę z dokumentem, zaczyna się w ostatnich tygodniach wojny, gdy pisarz wraca z sanatorium pod Dreznem, załamany po zniszczeniu jego ukochanego miasta w nalocie dywanowym.
W świecie Wojtkiewicza
Piotr Paziński w książce "Przebierańcy w nicości" proponuje nowe klucze i nowe odczytania twórczości jednej z największych indywidualności polskiej sztuki.

Dodatki tematyczne

Artykuły na ten temat