Polecamy

Krajobraz po bitwie

Ormiańscy mieszkańcy Górskiego Karabachu z obawą patrzą na to, co przynosi im powojenny ład.
Zadaniem Kościoła nie jest popieranie tej lub innej opcji politycznej, ale ewangelizowanie – mówią siostry zakonne, które podpisały się pod „Apelem zwykłych księży”.
Trzy lata temu został prezydentem. George Weah, najlepszy afrykański piłkarz, miał być dla mieszkańców Liberii wybawieniem. Dziś rodacy chętnie zamieniliby go na kogoś innego.
John Lennon był tak przejęty swoim literackim debiutem, że na wieczorze promocyjnym – on, urodzony gaduła i zwierzę sceniczne – nie wydusił z siebie ani słowa.
Popularny program reality show walczy z nierównością płci. Przy okazji tę nierówność pogłębiając.

Felietony

Stanisław Mancewicz
Co jest zatem dziś problemem w Polsce kluczowym? W dodatku znakomicie przez p. Gowina...
Jan Klata
Gdyby Premier przyszedł do teatru, zrobilibyśmy okolicznościowe tablice, zapewne z tekturki,...
Hanna Krall
Nie jest pewne, czy Maria H., jedna z dwóch bohaterek „Synaps Marii H.” (ta starsza, z getta i...
Dorota Masłowska
Gdy wychodzę z mieszkania po raz pierwszy po trzech tygodniach, zastaję całkowitą...
Już przełożenie zdania z jednego języka na drugi bywa trudne, czasem wręcz niemożliwe. A jak przetłumaczyć na słowa malujące się na czyjejś twarzy emocje?

Kraj

Miał otworzyć PiS na klasę średnią oraz młodych i dogadać się z Unią. Dziś ma klasę średnią i młodych na ulicach, a tak fatalnych stosunków z Brukselą nie było jeszcze nigdy.

Świat

Administracja Donalda Trumpa rozpoczęła przekazywanie władzy Joemu Bidenowi. Ale to nie znaczy, że ustępujący prezydent pogodził się z porażką i schowa się w cieniu.

Wiara

Ks. Adam Boniecki: To jak z przecięciem wrzodu. Widok odrażający, ale jest początkiem leczenia. Takich raportów jak ten o McCarricku powinno powstać wiele.

Kultura

Ron Howard nakręcił film ku pokrzepieniu, choć właśnie tego rodzaju unik okazał się politycznie podejrzany. I zbiera baty z obu stron barykady.

Historia

Maria Wołkońska poszła za mężem na zesłanie. Nie mogła wiedzieć, że stanie się rosyjskim symbolem wierności.

Nauka

Mają burzliwe, pełne sprzeczności życie. I wcale nie chcą się rozmnażać, jak Grzegorz Mendel przykazał.

Smaki

Im więcej znosimy trudów, wyrzeczeń i lęków związanych z zarazą i wynikającym z niej zamrożeniem codziennej rutyny, tym bardziej powinniśmy być świadomi, że dla niektórych to złoty...

Zmysły

„Ludzie muszą zrozumieć, że Maradona nie jest maszyną do uszczęśliwiania ich” – mówił o sobie, co charakterystyczne, używając trzeciej osoby, zmarły dziś w wieku 60 lat argentyński...

Tygodnik Czytelników

Ksiądz Adam Boniecki próbował kiedyś napisać kazanie na własny pogrzeb. Skończyło się na jednym zdaniu: „Znaliście go; świętym nie był…”. Co by było, gdyby teraz napisał laudację...
O Biblii w „Tygodniku” pisać będzie kobieta, cieszy się siostra Anna Bodzińska w tekście Zuzanny Radzik „Opowiadać w Polsce o judaizmie”. Rabinka, Małgorzata Kordowicz, mówi i...
Paweł Rutkowski, lingwista: Nawet dorosłe osoby głuche, znające język foniczny, zapisują się na kursy języka migowego. Bo szukają języka, w którym nie będą odczuwały ograniczeń.