Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 47/2010
Data wydania:
21.11.2010
Numer wydania:
47
Rok wydania:
2010
Edytorial
W naszych czasach
Ks. Adam Boniecki
Trudno pojąć chrześcijan, którzy Nowego Testamentu nie czytają z braku zainteresowania. Jest to brak zainteresowania własną tożsamością.
Komentarze
Hej, kartki w dłoń!
Jarosław Flis
Polska to kraj okazałych domostw przy marnych drogach. Po tych drogach suną zaś samochody, których stan techniczny jest zdecydowanie lepszy niż stan tego, po…
Sposób istnienia
Michał Kuźmiński
"Profile na Facebooku można hurtowo kupować". "Dane użytkowników wyciekły z Facebooka". "Asystent szefa MSW zamieścił na Facebooku…
Parki narodowe – czas na drugą rundę
Michał Olszewski
Efekt pierwszej części akcji "Oddajcie parki narodowi" przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Kraj
Na betonie kwiaty nie rosną
Jarosław Flis
Kluczowy problem polskiej sceny politycznej najlepiej zdefiniował Donald Tusk, mówiąc, że nie ma z kim przegrać wyborów.
Prymus wraca z wygnania
Piotr Zaremba
Jeśli nawet Kaczyński zechce być liderem jeszcze przez wiele lat, Zbigniew Ziobro i tak ma sporo do ugrania. Np. bycie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich.
Koniec pokolenia niewoli
Aleksander Smolar
Aleksander Smolar: W polityce, jak na giełdzie, są dwie strategie - stawianie na bessę bądź na hossę. Kaczyński stawia zawsze na bessę, czeka na kryzys, by z…
Pochwała egoizmu
Michał Kulesza
Michał Kulesza: W samorządzie partiokracja coraz częściej zastępuje demokrację. Rozmawiała Elżbieta Isakiewicz
Pozwólmy ludziom wybierać!
Jerzy Regulski
Długowieczność władzy lokalnej ma swoje zalety...
Burmistrz i reszta świata
Przemysław Wilczyński
Jak mimo konfliktów i oskarżeń o korupcję rządzić gminą przez 16 lat? "Rozwiązywać ludzkie problemy" - mówi burmistrz. "Zbudować sitwę i…
Nauka poślizgu
Michał Olszewski
Źle przygotowani, przekonani o swoich umiejętnościach, w szybkich samochodach - to obraz polskich kierowców. Czy podniesienie dozwolonej prędkości na…
Egzamin z dymka
Cezary Polak
15 listopada weszła w życie ustawa o zakazie palenia w miejscach publicznych. Nowe przepisy będą testem naszej praworządności. Wiele wskazuje na to, że na…
Wiara
21 – 28 XI
34. NIEDZIELA ZWYKŁA, JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA:
Czekać? Nie warto!
O. Wacław Oszajca SJ
1. Niedziela Adwentu
Wajiszlach
Paweł Śpiewak
Księga Rodzaju 32, 4 - 36, 43
Kuszenie Królestwem
Abp Józef Życiński
Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł diabeł do Niego: "Tobie dam potęgę i wspaniałość tego…
Będziesz Biblię nieustannie czytał...
Janusz Poniewierski
Papież przyjrzał się roli, jaką pełni dziś dla katolików Pismo Święte, ponieważ Eucharystia i Biblia to dwa sposoby obecności Chrystusa w Kościele, które…
Czerwone szaty
Artur Sporniak
Niedziela 14 listopada była dniem solidarności z chrześcijanami w Iraku. W poprzedzającym ją tygodniu zginęło tam ośmioro, a rannych zostało ponad 30 wyznawców…
Twoja wiara bez uczynków
Wiesław Chrzanowski
Wyobrażam sobie, że po śmierci w dalszym ciągu coś "się dzieje". Mogą być przecież inne rzeczywistości, o których nie wiemy. Ale prawo do twórczości…
Biskupi o ojczyźnie
TPo/KAI
W słowach biskupów na Święto Niepodległości powracały tematy katastrofy smoleńskiej, krzyża z Krakowskiego Przedmieścia i stanowiska Kościoła wobec in vitro.…
9-15 XI
W Indiach skazano na śmierć mordercę misjonarza. Ravindra Pal Singh w 1999 r. spalił żywcem opiekuna trędowatych, Grahama Stuarta Stainesa i dwóch jego synów,…
Słuszne, lecz spóźnione
Agata Adaszyńska-Blacha
Gdy tajemnicą pozostaje sam wybór kapłaństwa, uczestnicy sesji "Wielu uczniów jego odeszło i już z nim nie chodziło", zorganizowanej na jezuickiej…
Świat
Nadal liczymy na Polskę
Prof. Aleksander Rondeli, politolog: Wojna była gorzką lekcją. Zrozumieliśmy, że na tym świecie stosunki między krajami określa nie prawo międzynarodowe, lecz…
Bilet do lepszego świata
Anna Łabuszewska
Atakowany przez Rosję, przez Zachód traktowany powściągliwie - Micheil Saakaszwili długo jeszcze pozostanie liderem Gruzji. Mając poparcie społeczne, w 2013…
Ostatnie chwile pokoju
Paweł Leski
W styczniu 2011 r. mieszkańcy separatystycznego Południowego Sudanu zdecydują w referendum, czy chcą niepodległości. Wynik jest przesądzony, a "rozwód…
Narodziny regionu
Olaf Osica
Arktyka wraca do międzynarodowej debaty. Swoje roszczenia do tego obszaru zgłasza coraz więcej krajów.
Historia
W cieniu Emilii
Adam Węgłowski
Słynna Emilia Plater nie była jedyną kobietą walczącą w Powstaniu Listopadowym. Ale jej legenda przesłoniła pamięć o innych. Nie tylko tych heroicznych, ale…
W szacownym mieście
Andrzej Brzeziecki
Oto obraz schyłkowego PRL-u oglądany z dwóch perspektyw: kobiecej i męskiej. Wspomnienie kolorowej młodości w szarych dekoracjach.
Kultura
Kino z bolącą duszą
Anita Piotrowska
Do czego zdolny jest człowiek sam w sobie, niezależnie od politycznych okoliczności? To pytanie wręcz prześladuje rosyjskich twórców.
Martwa natura ze ściętą głową
Zbigniew Mikołejko
Książka Rymkiewicza nie jest tylko opowieścią. Jest szczególną ewangelią życia i śmierci Samuela Zborowskiego - pisze Zbigniew Mikołejko.
Hokaina, czyli szaleństwo malarstwa
Piotr Kosiewski
Prace Jakuba Juliana Ziółkowskiego - rozbuchane, pełne erotyzmu, odniesień do śmierci, czasem przywołują obrazy Boscha lub Arcimbolda.
Okno w Pradze
Lektor
Mariusz Szczygieł: ZRÓB SOBIE RAJ - Czechy i Czesi mają u nas dobrą passę. Po "Gottlandzie", jednej z najlepszych polskich książek minionej dekady,…
9-15 XI
Zmarł Henryk Mikołaj Górecki
20-26 XI
Głową w mur
Uśmiech na pożegnanie
Katarzyna Kubisiowska
Terzani - z wykształcenia prawnik, z zawodu reporter - to ścisła światowa czołówka twórców literatury faktu.
Felietony
Lekcja
Wojciech Bonowicz
W Święto Niepodległości zabrałem rodzinę na obiad do restauracji. Zwykle nie jadamy na mieście, ale były powody ku temu, by obiad był uroczysty. Uroczysty…
Taki mały test
Józefa Hennelowa
To było kilka niedziel temu. Przed kościołem spotkały nas harcerki. Dziewczynki z podstawówki, w mundurkach, z koszyczkami w rękach. Poinformowały, że zbierają…
Dodatki w numerze TP 47/2010
W stronę atomu 4 (47/2010)
Jak wydobyć prąd z uranu
Marcin Bójko
Pierwsze elektrownie atomowe powstały z projektów wojskowych, a armia nigdy nie myślała o środowisku naturalnym czy niskich kosztach. Trzeba było pół wieku, by…
Atom w domu i zagrodzie
Piotr Siergiej
Idea małych, łatwych do transportu reaktorów atomowych jest nieomal tak stara jak energetyka jądrowa. Za kilkadziesiąt lat na świecie może funkcjonować nie…
Twarze atomu (cz. IV)
Natalia Sromek
Felix Bloch
Atom nie lubi pływać
Piotr Siergiej
Nikt się nie spieszy z wprowadzeniem reaktorów do cywilnych statków. Czy zmieni się to, gdy ceny ropy pójdą w górę?
Kopuła jak schron
Krzysztof Rzymkowski
Dr inż. Krzysztof Rzymkowski, ekspert bezpieczeństwa elektrowni jądrowych: Uderzenie przez terrorystów samolotem obudowa reaktora odczułaby tak jak zwykły…
Okiem fizyka
Magdalena Sławińska
Ciężkie jądra atomowe to miniaturowe magazyny energii. Gdy jądro ulega rozpadowi, energia wiążąca nukleony jest oddawana otoczeniu. I może być w postaci ciepła…
Pożegnanie Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010)
Poza słowami
Ks. Adam Boniecki
...W licznych wspomnieniach o Henryku Mikołaju Góreckim czytam, że chętnie i wnikliwie rozmawiał o muzyce. Ze mną, ignorantem, o muzyce nie rozmawiał
Kiedy umierają ludzie - pieśni śpiewają
Andrzej Kosowski
Ten cytat z rękopisu III Kwartetu smyczkowego Henryka Mikołaja Góreckiego będzie pewnie teraz pasował do każdego wspomnieniowego tekstu o kompozytorze, choć z…
Tętno życia, podniebny spokój
Adrian Thomas
W muzyce Góreckiego doceniam wierność, stałość i spokój
A pieśni śpiewają...
Tadeusz Sławek
Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu in memoriam
Z serca do serca
Ewa Szczecińska (Polskie Radio)
To jest muzyka, która płynie najprostszą drogą, z serca do serca. A przecież nie ma w niej niczego z łatwej słodyczy; boli, drapie i niczym magnes przyciąga.
Sztuka słuchania
Marek Moś
Próba orkiestry studenckiej dobiega końca. W drzwiach auli pojawia się Rektor. Trzyma w ręce luźne kartki papieru nutowego i podchodzi do mnie...