Reklama

Czerwone szaty

Czerwone szaty

16.11.2010
Czyta się kilka minut
Niedziela 14 listopada była dniem solidarności z chrześcijanami w Iraku. W poprzedzającym ją tygodniu zginęło tam ośmioro, a rannych zostało ponad 30 wyznawców Chrystusa.
W

W stolicy Iraku niebezpieczne jest samo przeżywanie żałoby. Chaldejski arcybiskup Bashar Warda ujawnił, że jeden z ostatnich ataków skierowany był przeciw rodzinie ofiary zamachu w katedrze z 31 października. Islamscy ekstremiści zidentyfikowali chrześcijan po żałobnych symbolach widocznych na zewnątrz domu.

Od wkroczenia w 2003 r. amerykańskich wojsk sytuacja chrześcijan w Iraku uległa dramatycznemu pogorszeniu. Z powodu permanentnego braku bezpieczeństwa nastąpił ich exodus. Oblicza się, że z 1,4 mln chrześcijan różnych obrządków i denominacji, zamieszkujących Irak przed amerykańską inwazją, zostało ich zaledwie 500 tys. (niektóre szacunki mówią wręcz o 200 tys.). Zamordowano 50 duchownych, w tym jednego arcybiskupa, zaatakowano 76 kościołów, zginęło 900 katolików. Milion chrześcijan zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. W samym Bagdadzie z 450...

6071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]