Reklama

Burmistrz i reszta świata

Burmistrz i reszta świata

16.11.2010
Czyta się kilka minut
Jak mimo konfliktów i oskarżeń o korupcję rządzić gminą przez 16 lat? "Rozwiązywać ludzkie problemy" - mówi burmistrz. "Zbudować sitwę i skasować demokrację" - odpowiadają oponenci.
M

Miejsce: gmina na południu Polski, 13 tys. mieszkańców. W mieście urokliwy ryneczek, duży kościół parafialny i wyremontowany deptak. W sołectwach: wymierające rolnictwo, gdzieniegdzie brak kanalizacji, dróg i chodników. Mieszkańcy: nieliczni na roli, z gruntem klasy trzeciej, inni z drobną działalnością gospodarczą, jeszcze inni dojeżdżają do miasta. Na uboczu chluba gminy: strefa przemysłowa z kilkunastoma fabrykami i firmami. Bezrobocie ok. 10 proc. Bywało gorzej.

Czas: kampania przed wyborami samorządowymi, z licznymi przeskokami wstecz, aż do roku 1990.

Postaci: długowieczny burmistrz, który ściągnął do gminy przemysł, a na siebie kłopoty; jego kontrkandydat, który chce przywrócić władzę ludu, stłamszoną jakoby przez burmistrza; proboszcz, który w politykę się zasadniczo nie wtrąca, a jedynie przed wyborami mówi, jakie cechy winna posiadać...

12283

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]