Reklama

Ostatnie chwile pokoju

Ostatnie chwile pokoju

16.11.2010
Czyta się kilka minut
W styczniu 2011 r. mieszkańcy separatystycznego Południowego Sudanu zdecydują w referendum, czy chcą niepodległości. Wynik jest przesądzony, a "rozwód" wydaje się uzgodniony z rządem Północy. Jednak to złudzenie: wkrótce wybuchnąć może kolejna faza strasznej wojny sudańskiej. Niesłusznie zwanej domową.
P

Południowy Sudan to państwo oficjalnie nieistniejące, ale mające swoją stolicę (w Jubie), swoje siły zbrojne, ministerstwa, administrację, przedstawicielstwa zagraniczne. Formalnie to autonomia, powstała wskutek porozumienia z 2005 r., podpisanego w Nairobi między rządem sudańskim w Chartumie a partyzantami z SPLA (Sudan Peoples Liberation Army). Mniej więcej tak jak Autonomia Palestyńska. Porozumienie to oficjalnie zakończyło wieloletnią wojnę między Północą a Południem. Oficjalnie, bo wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach wojna wybuchnie na nowo.

Sudan Północny i Południowy niewiele mają ze sobą wspólnego. A przynajmniej niewiele pozytywnego. Przez wieki arabska Północ traktowała czarne Południe jako rezerwuar niewolników. Niewolnicze karawany zapędzały się zresztą dalej, aż na terytorium dzisiejszego Konga. Proceder ukrócili dopiero...

11040

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]