Reklama

Uśmiech na pożegnanie

Uśmiech na pożegnanie

16.11.2010
Czyta się kilka minut
Terzani - z wykształcenia prawnik, z zawodu reporter - to ścisła światowa czołówka twórców literatury faktu.
A

Anegdota głosi, że został dziennikarzem, ponieważ jako uczeń gimnazjum regularnie przegrywał w biegach przełajowych. Kiedyś dotarł do mety, gdy publiczność już się rozchodziła. Wtedy podszedł do niego mężczyzna z notesem w ręku. "Jesteś uczniem? - spytał. - A więc nie startuj w biegach, tylko je opisuj".

Tiziano Terzani, rocznik 1938, nie opisywał jednak zdarzeń sportowych, lecz sytuację społeczno-polityczną w niemal wszystkich zakątkach Azji. Jako korespondent "Der Spiegel" przebywał w Sajgonie wiosną 1975 r. (gdy zajmowali go komuniści), patrzył na wojnę wietnamską (która dla jego pokolenia była tym, czym hiszpańska wojna dla Orwella i Hemingwaya), latem 1991 r. znalazł się w ZSRR (obserwując rozpad sowieckiego imperium). W czerwcu 1989 r. stał na placu Tiananmen pośród masakrowanych studentów i robotników, pisał też o upadku reżimu Marcosa na Filipinach i ...

9671

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]