Reklama

Bilet do lepszego świata

Bilet do lepszego świata

16.11.2010
Czyta się kilka minut
Atakowany przez Rosję, przez Zachód traktowany powściągliwie - Micheil Saakaszwili długo jeszcze pozostanie liderem Gruzji. Mając poparcie społeczne, w 2013 roku będzie mógł "przesiąść się" z fotela prezydenta na fotel premiera.
N

Na stoliku recepcji hoteliku Dzveli Ubani w Tbilisi stoją dwie flagi: gruzińska i amerykańska. To częsta tutaj manifestacja politycznych sympatii. Natomiast przed siedzibami urzędów wiszą błękitne flagi Unii Europejskiej. Znak, że Gruzja trwa przy wyborze zachodnich sojuszników. Ale poza tym - kraj intensywnie rozgląda się za rozszerzeniem kontaktów: zacieśnia współpracę z Turcją, a nawet Iranem.

Za to od "wojny pięciodniowej" w sierpniu 2008 r. na linii Tbilisi-Moskwa panuje Królowa Śniegu - i nic nie wskazuje na to, by lody szybko puściły. Rosja uzależnia nawiązanie stosunków z Tbilisi od odejścia prezydenta: Micheil Saakaszwili jest, zdaniem polityków na Kremlu, nierukopożatnyj. Czyli taki, któremu nie podaje się ręki. Kreml dokłada cały czas starań, aby taką etykietkę przyczepili mu partnerzy zachodni.

Tymczasem Saakaszwili zapewne długo...

7925

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]