Reklama

9-15 XI

9-15 XI

16.11.2010
Czyta się kilka minut
W Indiach skazano na śmierć mordercę misjonarza. Ravindra Pal Singh w 1999 r. spalił żywcem opiekuna trędowatych, Grahama Stuarta Stainesa i dwóch jego synów, gdyż ten - czego nie udowodniono - miał wykorzystywać leprozorium dla prozelityzmu. Karze sprzeciwiają się wdowa po Stainesie i Kościoły chrześcijańskie w Indiach. Zdaniem ks. Charlesa Irudayama z Komisji episkopatu ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Rozwoju, wyrok jest ostrzeżeniem dla tych, którzy chcą wykorzystywać wpływy polityczne, by uniknąć kary - Singh był już skazany za zamordowanie katolickiego księdza, Arula Dossa, ale dzięki wsparciu hinduskich nacjonalistów wyszedł na wolność. W tym miesiącu również zakonnicy ze Zgromadzenia Misjonarzy Consolata - Matki Bożej Pocieszycielki w Kenii wyrazili sprzeciw wobec kary śmierci dla morderców swego współbrata i wystosowali apel do Sądu Najwyższego w Nairobi. Tymczasem w Pakistanie 8 listopada sąd skazał na karę śmierci za bluźnierstwo chrześcijankę. Asia Bibi miała obrazić koleżanki, które nakłaniały ją do przejścia na islam, słowami o Jezusie, który oddał życie za wszystkich, i pytaniem, co uczynił Mahomet. Światowa opinia publiczna i Kościół protestują przeciw wyrokowi.
P

Politycy mogą próbować, korzystając z antagonizmów istniejących na świecie między naszymi religiami, zaprząc nas do nagonki na Kościół katolicki w Polsce" - mówił w programie "Wojna światów" (TVP 1) prof. Selim Chazbijewicz, do 2008 r. współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. "W 1968 r. komuniści starali się wciągnąć polskich Tatarów w propagandę antyżydowską, ale to się im nie udało. Współcześnie ich następcy i kontynuatorzy mogą próbować podobnej gry". Chazbijewicz podkreśla wartość trialogu trzech monoteistycznych religii. Uznaje, że "pontyfikat Benedykta XVI buduje mosty między wyznawcami naszych religii, mimo lekkiego przesunięcia akcentów" w porównaniu z jego poprzednikiem.

Benedykt XVI na zakończenie sesji plenarnej Papieskiej Rady

ds....

3312

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]