Reklama

Pochwała egoizmu

Pochwała egoizmu

16.11.2010
Czyta się kilka minut
Michał Kulesza: W samorządzie partiokracja coraz częściej zastępuje demokrację. Rozmawiała Elżbieta Isakiewicz
E

Elżbieta Isakiewicz: Jestem wściekła. Zamierzałam głosować na niezależnego kandydata na burmistrza, ale się wycofał. Uznał, że nie ma szans, bo wspierający go radni dostali od swoich partii nakaz opowiedzenia się za kimś innym. Nie odnosi Pan wrażenia, że wzrasta upartyjnienie wyborów samorządowych?

Michał Kulesza: Niewątpliwie mamy w Polsce kolosalny rozwój partyjniactwa, a samorządy również padają jego ofiarą. Oczywiście nie neguję partii politycznych jako instrumentu rządzenia. Ale u nas partiom pomieszało się w głowach: myślą, że są właścicielami woli społecznej, samorządów, całej Polski. W jakimś sensie oznacza to powrót do kierowniczej roli partii, nie jednej, konkretnej, ale różnych, bo w mieście X może dominować taka, w powiecie Y siaka, a w sejmiku jakaś ich koalicja. Trochę przypomina to czasy średniowiecza, kiedy hordy zbójców...

16226

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]