Reklama

Słuszne, lecz spóźnione

Słuszne, lecz spóźnione

16.11.2010
Czyta się kilka minut
Gdy tajemnicą pozostaje sam wybór kapłaństwa, uczestnicy sesji "Wielu uczniów jego odeszło i już z nim nie chodziło", zorganizowanej na jezuickiej uczelni Ignatianum w Krakowie w ubiegłym roku, zastanawiali się nad tajemnicą późniejszej rezygnacji z realizacji powołania. Efektem jest książka o przyczynach porzucania sutann.
A

Autorzy prezentują różne dyscypliny, punkty widzenia i właściwe im badania. Henryk Pietras SJ, ks. Grzegorz Ryś i ks. Jan Kracik wskazują na kontekst historyczny zjawiska.

Prof. Tadeusz Borkowski szkicuje analizę socjologiczną, a ks. Mieczysław Kożuch śledzi i prezentuje ich dynamikę. Całości dopełnia osobisty głos Bogusława Borysa - o wyborze i porzuceniu kapłaństwa.

Książka nie ma jednej tezy, ale stawia w miarę szczegółową diagnozę. Zdaniem autorów odpowiedzialność za odejścia ponoszą... po trochę wszyscy. Księża, którzy decydują się na kapłaństwo mimo braku wiary, licząc na prestiż i dostatnie życie. Środowisko duchownych, z którym wiążą się odstręczające i gorszące sprawy. Przełożeni, którzy nie traktują poważnie podopiecznych. Wreszcie świeccy, którzy ograniczają się do wymagań i krytyk, uważając, że księża powinni być z urzędu głęboko...

1509

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]