Reklama

Biskupi o ojczyźnie

Biskupi o ojczyźnie

16.11.2010
Czyta się kilka minut
W słowach biskupów na Święto Niepodległości powracały tematy katastrofy smoleńskiej, krzyża z Krakowskiego Przedmieścia i stanowiska Kościoła wobec in vitro. Wystawiane były rachunki sumienia polskiej klasie politycznej, padały wezwania do głosowania w zbliżających się wyborach i wskazywano recepty na dobre rządzenie. Szeroko cytowano Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszkę.
"

"Cieszymy się wolnością, ale należąc do UE, stajemy przed innymi zagrożeniami" - mówił bp Jerzy Mazur. Biskup ełcki cytował Romana Dmowskiego: "Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, ale tkwi w jej istocie. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu".

"Tragedia smoleńska i wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie pokazały zupełnie inną twarz części Polaków - stwierdzał z kolei biskup gliwicki Gerard Kusz. - A najbardziej zabolało wołanie »chcemy Barabasza, a nie Jezusa«. Wiemy, czym to wołanie się skończyło dla Narodu Wybranego. Dlatego trzeba się modlić, aby do władzy doszli nie ci, którzy chcą Barabasza, ale ci, którzy chcą kontynuacji i Jezusa". Bo "bez Chrystusa stajemy się niczym - zerem, ludzkim mięsem, zainteresowanym tym, co zjeść, co wypić, jak...

2961

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]